Elazığ Kanatlı Barajı İnşaatında Çalışmalar Hızla İlerliyor

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Elazığ’da inşa edilen Kanatlı Barajı İnşaatı’nda çalışmalar hızla ilerliyor.

Elazığ Kanatlı Barajı İnşaatında Çalışmalar Hızla İlerliyor EKONOMİ

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Elazığ’da inşa edilen ve yöre halkının özlemle beklediği Kanatlı Barajı İnşaatı’nda çalışmalar hızla ilerliyor.  Yürütülen çalışmalar neticesinde barajda fiziki gerçekleşme yüzde 50 seviyesine ulaştı.

Çalışmalar Hızla Devam Ediyor

Elazığ İli, Kovancılar İlçesi, Peri Nehri’nin yan kollarından Bulanık Çayı üzerinde inşa edilen Kanatlı Barajı kil çekirdekli, yarı geçirimli dolgu gövde tipinde tesis edilecek. Gövde yüksekliği 78,83 metre olan baraj 43,90 milyon m³ toplam depolama hacmine sahip bulunuyor.  

Derivasyon tüneli, gövde sıyırma kazısı, enjeksiyon işleri tamamlanan baraj inşaatının dolusavak, betonarme imalatları ve gövde dolgusu çalışmaları ise hızla devam ediyor. Yapılan bütün bu çalışmaların ışığında barajda fiziki gerçekleşme oranı yüzde 50’ye ulaştı.  

Takriben 71 Bin Dekar Zirai Arazi Modern Sulama Sistemine Kavuşacak

DSİ tarafından inşa edilen Kanatlı Barajı’nın devreye girmesiyle Kovancılar ve Karakoçan İlçeleri sınırları dahilinde kalan 19 adet yerleşim biriminde  (Durmuşlar, Karasungur, Aşağı Mirahmet, Demirci, Bayramyazı, Kuşçu, Başyurt, Deveci, Köryusuf, Aşağı Ovacık, Mahmutlu, Mirahmet, Yüzev, Cumhuriyet, Kümbet, Akbulak, Maksutali, İsabey ve Akyokuş Köyleri) takriben 71 bin dekar zirai arazi modern sulama sistemine kavuşacak.

Bölge için fevkalade önem arz eden bu tesis ile şehrin münbit topraklarını tez zamanda suyla buluşturacaklarının altını çizen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Kanatlı Barajı’nı hizmete aldığımızda milli ekonomiye yılda yaklaşık 39 milyon TL katkı sağlayacağız. Ayrıca 17 bin 730 kişiye de istihdamın önünü açacağız” dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet