Fuat TÜRKMEN

Fuat TÜRKMEN

f.turkmen@haberler23.com

NİSA (12)

Histrionik vaka ya da, histerik (ilgi odaklığı rahatsızlığı) kişiliklerini bilirsiniz. Genelde bayanlarda bulunan; sürekli jest ve mimik hallerini kullanmak suretiyle karşıt cinsin ilgisini çekmeye yönelik bir nevi ruhi rahatsızlıktır.

Bu hal; erkeklerde kadınlara ait hak arayışı şeklinde cereyan ederken, temel de, hedef bayanlara ait ilgiyi kendinde toplamaya yönelik bir davranıştır.

Bu durumun en tehlikeli hali ise; evli bayanlar üzerinden gerçekleştirilecek hak arayışıdır. 

Evin huzru bu insanlar tarafından sebepsiz olarak bozulurken, perde arkasından olaylara vakıf olduğu için hiçbir zaman gôrünmeyecek ama birçok cinnet ya da, cinayet sebebini teşkil ederken, mazlum rolünü sahnelemeye devam edecektir.

Peki bu şahısların perde arkası görüntülerine rağmen ön plana çıkan davranışları nelerdir?

Aslında bu tip insanları tesbit etmek hiç de, zor değildir. Zira; bayanlara ait histerik düşüncelerin davranışlara yansıyan yönleri bu insanlarda da, mevcuttur.

1) sahip olma endeksli, insanları kullanmayı severler.

2) kullanamadıkları insanlara karşı kin, nefret ve haset duyguları gelişkindir.

3) yalan konusunda profösyönel iken, iftirayı üçüncü şahıslar aracığıyla gerçekleştirirler.

Histrioni duygular bir bayanda olunca, eşi ile sıkıntılı olmadığı sürece topluma her hangi bir zarar vermez, yalnız; bu duyguyu bir erkeğin taşıması, ulaştığı her yere aynı zamanda huzursuzluğu da, beraberinde götürmesi demektir...

(Devam edecek)
Ftürkmen.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları
Haber Scripti: Medya İnternet