Fuat TÜRKMEN

Fuat TÜRKMEN

f.turkmen@haberler23.com

GLOBAL ENDİŞE (1)

Dünyanın yeni güç dengesi ekonomi olup, kartel aracılığı ile holdingler, holdingler aracılığı ile şirketler, şirketler aracılığı ile de, insanlar kontrol edilmektedir.

Dolayısıyla devletlerin yönetiminde karteller büyük bir öneme sahip olup sermaye ağı vasıtasıyla yatırım yaptığı ülkelerde kriz veya kaos oluşumunu silahsız olarak gerçekleştirirken, iktidarlara karşı da, görünmez bir güç olarak potansiyel tehlike varlığını koruyabilmektedirler. 

(Burada yatırımdan değil, kontrolü batının elinde olan kartel şeklindeki sermayeden bahsetmekteyiz, iki durumu lütfen bir biriyle karıştırmayalım)

91 yılında Doğu Blokunun dağılması, Global sermaye ağı için gerekli fırsatı doğurmuş ancak, Siyasal İslam bu sermaye ağı için tehlikeli görülmüştür.  Bu sermaye ağını gerçekleştirmek için batı küresel anlayışı yerli taşeronlarını devreye iterek gerekli kaosu oluşturmuş, özellikle Doğu Bloku ile ticari anlaşması olan ülkeler ise ne olduğunu anlamadan kendilerini iç savaşın içerisinde bulmuşlardı.

Burada yönetimin tutumu önemli olup, A.B genişleme uğruna Romanya'da ki, iç savaşa sessiz kalırken, dağılan Yugoslavya için batı askeri gücü adeta "biz olmadan hiçbir şey olamaz" mesajını verircesine, işlenen insanlık suçunu görmezden gelerek katliama seyirci kalmayı başarabilmiştir. 

Batı Global anlayışında İslam ülkeleri için iç savaş öncesinde çeşitli stratejiler kullanırken, bunlardan en gözde olanları mezhep, meşrep ve etnik köken üzerinden oynanan ötekileştirme oyunlarıydı. 

Bu iş için gerekli zemin önceden oluşturuluyor kalan kısmını ise taşeron aracılığı ile bilinçten mahrum kitleye doğru teslim ediyordu...

Sovyet Blokunun dağılması ve ekonomisini toparlamaya çalışan Rusya ve silah sanayisi olarak batı ile henüz boy ölçüşebilecek düzeyde olmayan Çin, batı için büyük bir tehlike olmadığı halde, batı Global anlayışı elini çabuk tutması gereğini de, bilmekteydi. 

Büyümenin getirdiği dağılım etkisi ABD'de ekonomik sıkıntıyı yavaş yavaş hissettirirken, Avrupa ülkelerinde ise, durum çok farksız değildi. 

Bu dönem zarfında dünyada ülkeler coğrafik yönden küçülerek çoğalırken, medya yayın organları ise ters orantılı olarak sürekli büyümekteydi.

Çok geçmeden dünya medya yayın organlarından bir çoğunun kartel aracılığı ile hareket ettiği ortaya çıktı. 

Haberler Fransa'ya gönderiliyor, burada gerekli fotoşop ve düzenlemeler yapıldıktan sonra, bu haberler kartele bağlı yayın şirketlerine haber niteliği olarak gönderiliyordu.

Bu işten son olarak etkilenen sanal alem olup, ürününü ise Suriye'de iç savaş başlangıcı olarak verecektir.

(devam edecek) 
Ftürkmen.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları
Haber Scripti: Medya İnternet