Fuat TÜRKMEN - Kelimelerin Akibeti - Elazığ Haber | Elazığ'dan En Güncel Haberler
Fuat TÜRKMEN

Fuat TÜRKMEN

f.turkmen@haberler23.com

Kelimelerin Akibeti

Günün aydınlığına örtü çeken gece, aydınlanmak üzere; şafağı sancıyla bekler. 

Karanlık; yokluk olmayıp, ışığın yokluk halidir. 

Kur'an'da ki,  hem sure hemde dualardandır; Felak ve Nas... 

Rasulullah; ellerini serçe parmakları hizasından birleştirerek, açık olan avuç içlerine; üç İhlas, Felak ve Nas okuyarak, avuç içlerini, yüzüne ve vücuduna sıvazladığınız dair rivayetler mevcuttur. 

Yorumlar; bu sürelerin dua niyetiyle okunduğu taktirde; insanı (olumsuz yönde) manen etkileyen nazar, büyü gibi olumsuzlukları gidereceği yönündedir. 

Felak Süresi'nin ilk ayetinin meal olarak karşılığı Türkçe'mizde tam olarak mevcut olmasa da, mesaj; karanlıktan aydınlığa yönelik bir serüvenin sahibi anlatılır... 

Bu serüvende yarattıklarından gelen şer, haset ile tamamlanırken, bir sonraki surede hasetçinin vesvese(vehim yani; delili ve senedi olmayan bilgi) üretmek yoluyla, Felak Suresi'nin 3. ayetine yönelik olarak olayları düğümlenir hal(d)e terk ettiğine dair gönderme yapar...!

Bu şer yapısı çözümü değil, çözümsüzlüğü rehber edindiği için sure, karanlığa ait gönderme ile başlamıştır. 

Nas Suresi'nin 4-6 ayetleri bu yapıyı işaret eder. Bu yapının bugün ki; şeklinin komplo, entrika veya desise olabileceğini düşünmekteyim... 

Felak Suresi'nin 3. ve 4. ayetini çift yönlü anlamamız bizi daha sıhhatli neticeye götürecektir zira şer, zaten karanlık ortamı seçer. 

Araf Suresi'nin 12. ayeti hasetin asıl sebebinin kibir olduğunu bildirirken, Maide Suresi 27. ayet ise; hasetin neticesi hakkında bizlere bilgi verir. 

Araf Suresi 17. ayet; insanın zaaflarını anlatırken, bu zaaflar içerisinden haset, kişiyi gölge gibi takip eden, görünmez tehlikedir. 

Bakara Suresi 36 ve 37. ayetler insanın iki yapı arası zikzak eksenini ve hasetçinin huzur ve mutluluğa yönelik faaliyetini anlatırken, Araf Suresi 13. ayet; hasetçinin Allah katındaki değerini anlatır... 

Hasetçi; zaaf gözler ve zaafı olumsuzluk ile değerlendirerek, çözümü güç bir hale terk eden ve bu düğümü vesvese ile destekler. 

Hasetçi; zaafı bir kıvılcım olarak görür ve onu o kıvılcımı üfleyerek alevlendimeye gayret eder. 

Hasetçinin kibir kimliğinin arkasındaki ene(niyet) marifetini Kabil'in sunduğu, yüreğinden ikram etmediği halde sevgi ve sadakatte en ileri noktayı isteyen hediyelerden anlayabiliriz. 

Zira; Hasetçi hep haketmeğini ister, verilmeyince de, başlar var olabilmek için yok etme mantığına doğru yönelmeye...!? 

Bu yüzden hep gölge olarak takiptedir, zaafını bulunca da, bulunduğu cennetini tarumar eder. 

Oysa Adem; sığındığı kelimelerin akıbetini bilir, ya karganın kılavuzluğuna terk haldeki Kabil...!?

Vesselam. 

Ftürkmen. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları
Haber Scripti: Medya İnternet