Fuat TÜRKMEN

Fuat TÜRKMEN

f.turkmen@haberler23.com

NİSA (5)

Peygamber, mü’minlere kendi canlarından daha önce gelir. Onun eşleri de mü’minlerin analarıdır. Aralarında akrabalık bağı olanlar, Allah’ın Kitab’ına göre, (miras konusunda) birbirleri için (diğer) mü’minlerden ve muhacirlerden daha önceliklidirler. Ancak dostlarınıza bir iyilik yapmanız başka. Bu (hüküm) Kitap’ta yazılıdır. (Ahzap Suresi 6)

O çok konuşulan Rasulullah'ın Hz Aişe validemiz ile evliliğine bir değinelim isterseniz.

Tüm sıkıntı Hz Aişe validemizden gelen "beni istemeye geldiklerinde dışarıda oyun oynuyordum" cümlesinde yatmaktadır.

Boykot yıllarına varmadan Hz Hatice validemiz vefat etmiş, Rasulullah tebliğ çalışmasının yanında çocuklarının bakımıyla da, baş başa kalmıştır.

Rasulullah o dönem 52 yaşındaki Hz Sevde validemiz ile evlenir. Yine aynı dönem Hz Aişe validemizi (yanılmıyorsam Mutim bin Adiyy'in oğluna) isterler. İşte yukarıdaki rivayet o döneme ait olan bir rivayettir.

Fakat boykot yıllarının başlamasıyla, Dar'un Nedve'nin karalarından biri "onlarla kız alıp verilmeyecek" ilkesi devreye girer ve nişan geri atılır.

Hz Aişe ve Abdurrahman, aynı anneden ve aralarında en fazla 2 veya 3 yaş farkı bulunan Hz Ebubekir'in çocuklarıdır. Abdurrahman; Bedir savaşında müşriklerin safında bulunan 21 yaşında genç bir delikanlıdır. Yine bu yıllarda Hz Sevde validemizin Rasulullah'ın Hz Ebubekir ile daha rahat görüşebilmesi için Hz Aişe ile evliliğinde aracı isimdir. 

Bu duruma göre; Hz Aişe Rasulullah ile evlendiğinde yaklaşık 18-19 yaşlarında o dönem Arap örfüne göre evlilik yaşı biraz geçmiş bir bayan olur...

(Devam edecek)
Ftürkmen.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları
Haber Scripti: Medya İnternet