EKONOMİ:
K.kartında 'taksit sınırlaması' ile  teknosa düşüşte
 Teknosa hisseleri kredi kartı taksitlerine sınırlama beklentisi ile yüzde 4 üzeri kayıpta
İSTANBUL - Kredi kartı ile yapılan elektrikli ve elektronik eşya satışlarında taksit sayısının 6 ile sınırlandırılması öngörülürken; taksitlendirme süresine kısıtlama getirecek uygulamanın kısa vadede genel tüketici talebini olumsuz etkileyebileceğini açıklayan Teknosa'nın hisseleri yüzde 4'ün üzerinde düşüşle hareket ediyor.

BDDK, OVP'de yer alan tasarrufların artırılması ve tasarrufların yatırımlara yönlendirilmesi amacı doğrultusunda kredi kartları ve tüketici kredilerinin kullanımının sınırlanmasına dönük üç taslak hazırladı. Taslağa göre kredi kartlarında genel taksit sayısı, mevcut ortalama taksit sayısı olan 9 ayla sınırlandırılacak. Ancak elektrikli ve elektronik eşya ile bilgisayar alımları, araç kiralama, telekomünikasyon ve kuyumculukla ilgili işlemlerde taksit sayısı 6 ay olacak.

BIST'te seans açılışı ardından 13.05 liraya kadar gerileyen Teknosa hisseleri yüzde 4.73 kayıpla 13.10 liradan işlem görüyor.

Saat 11:25 itibariyle BIST-100 endeksi yüzde 0.09 artıda bulunuyor.

Teknosa'dan KAP'a yapılan açıklamada da, kısa vadeli etkilere rağmen sektörde talebin devam etmesinin beklendiği ifade edilerek, "Öngörülen yeni uygulama kısa vadede genel tüketici talebini olumsuz etkileyebilecektir. Öte yandan, tüketicilerin modern hayatın ayrılmaz bir parçası olan elektronik, telekom ve bilgisayar ürünleri ile ilgili talebinin devam edeceğini öngörüyoruz" denildi.           
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

GÜNCEL ALTIN FİYATLARI -22 AĞUSTOS 2014 CUMA-...
GÜNCEL ALTIN FİYATLARI -22 AĞUSTOS 2014 CUMA- ÇEYREK ALTIN NE KADAR? Çeyrek altın ne kadar? Bileziğin gramı...

Haberi Oku