GÜNDEM:
İnternete Sansür Yasası Geliyor

 Akp yeni yasa ile interneti kısıtlamaya çalışacak. Yeni sansür yasası geliyor.Yeni sansür yasası neler içeriyor.Muhalefet bu konu hakkında görüşü ne.

Yeni yasanın vatandaşa etkisi nasıl olacak,iyi mi kötü mü olacak.Hepsini faruk eczacıbaşı yanıtlıyor.

Türkiye Bilişim Vakfı Başkanı Faruk Eczacıbaşı 5651 sayılı yasada yapılmak istenen değişikliği eleştirdi.
Bağlantılı Haberler
AKP internet sansürünü derinleştiriyor
İnternette kasete jet tedbir
  

 
Sansür, gözetim ve denetimi arttığı için tepki çeken 5651 sayılı yasada yapılmak istenen değişikliklere Türkiye Bilişim Vakfı'ndan da eleştiri geldi. Yazılı bir açıklama yayınlayan Türkiye Bilişim Vakfı Başkanı Faruk Eczacıbaşı, "Yasa yürürlüğe girdiğinden bu yana engeldi. Bu artıyor" dedi.
Eczacıbaşı'nın, 5651 sayılı "İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi Ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun"da değişiklik yapan maddelere ilişkin "Hatanın giderilmesini beklerken bugün tam tersini üzüntüyle görüyoruz dedi.
"2007'de yürürlüğe girdiğinden beri, bu yasanın, ülkemizin bilgi toplumu niteliği kazanmasına engel olacağını ifade ettik. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi de 2012 yılında, yasanın "ifade özgürlüğüne aykırı" olduğunu, uygulanmasının başka "insan haklarını da ihlal ettiği" kararına vardı" diyen Eczacıbaşı, Türkiye'nin AB sürecine atıf yaptı.
Eczacıbaşı, "Ülkemiz, Avrupa Birliği üyeliğine adaydır. Bu amaçla iç hukukunu Avrupa Birliği Hukuku'na uyarlamaktadır. Avrupa Birliği Hukuku, iç hukuku bağlar. Bu nedenle, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin "insan haklarına aykırı bulduğu" bir yasanın kısıtlayıcı yapısının daha da sertleştirilmesi bu hukuka açıkça aykırıdır. Ayrıca,Türkiye'nin, dünyada rekabet edebilmesinin başlıca şartı, ekonomisini bilgi temeline oturtması ve bu bilgi birikimini sürdürüp, aşmasına bağlıdır. Bunu sağlamanın yolu ise interneti kısıtlayarak bilgiye erişimi güçleştirmek, hatta imkansız hale getirmek değil, Avrupa Birliği'nde internetin denetimine dair uygulamaları tıpkı iç hukukta olduğu gibi, hakkaniyete sadık kalarak, ölçülü ve dengeli bir şekilde uygulamaktır." değerlendirmesini yaptı.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

İSTANBUL'DA YOLCU OTOBÜSÜ KAZA YAPTI... ÇOK...
İstanbul'da özel halk otobüsü kaza yaptı. kontrolden çıkan otobüs, duvara çarparak durabildi. Kaza sonucu...

Haberi Oku