GÜNDEM:
Kaybolan Uçak ile İlgili Çarpıcı İddia
 Malezya Havayolları’nın geçtiğimiz hafta sonu kaybolan yolcu uçağını arama çalışmaları devam ediyor.Geçen hafta sonu kaybolan Malezya yolcu uçağı ile ilgili olarak çok korkunç iddialar yapılmaya başlandı ve yapılan iddiada, uçaktaki bazı yolcuların telefonları çalıyor.
İki gündür süren çalışmalara rağmen uçağın izine henüz rastlanamadı. Kaza günü Vietnamlı balıkçıların fark ettiği yağ plaklarının ise uçağa ait olmadığı açıklandı.

Öte yandan Malezya Sivil Havacılık Teşkilatı arama bölgesini genişletme kararı aldı:

“Arama alanının çapını 100 kilometre genişlettik. Bu bölgeyi hepinize göstereceğiz.”

Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’dan geçtiğimiz cumartesi havalanan 227 yolcu ve 12 mürettebatlı yolcu uçağı Vietnam karasularına girdiği sırada radarlardan yok olmuştu.

48 saati aşan arama tarama çalışmalarına 7 askeri gemi ile katılan Çin iki destroyerini daha bölgeye gönderdiğini açıkladı.

Öte yandan çalıntı pasaportlarla yolculuk yapan kişilerin üzerindeki sis perdesi de aralanıyor:

“Kamera kayıtlarına ve fotoğraflara tekrar ve tekrar baktık. Bu kişilerin Asya tipli olmadıkları kesinleşti”.

Kaybolan yolcular arasında iki çalıntı pasaportla yolculuk yapanların da bulunması kaygıya yol açtı. Uzmanlar bu kişilerle uçağın kaybolmasının bir ilişkisi olup olmadığını da araştırmaya başladı.

Havaalanında toplanan yolcu yakınları ise üzerlerinde iyi dilek mesajlarının bulunduğu kartonlar yazıyor.

Korkutan Bir İddia

Malezya Havayollarına ait uçağın düştüğü bölgede arama yapan uzmanlar, havalandıktan bir saat sonra radardan kaybolan uçağın yaşanan ciddi bir arıza sonrası havada infilak etmiş olabileceğini ifade etti. 

İnterpol'ün en az 2 yolcunun pasaportlarının çalıntı olduğunu açıklaması sonrası uçağın hava korsanlar tarafından kaçırıldığı ya da patlatıldığı iddiaları ortaya atılırken uzmanlar aniden radardan kaybolan uçağın yaşanan ciddi bir arıza sonrası havada infilak etmiş olabileceğini kaydetti. Cumartesi gününden beri aranan fakat herhangi bir ize rastlanmayan 370 sefer sayılı uçaktan herhangi bir tehlike sinyali almadıklarını belirten yetkililer bu nedenden dolayı yaşanan bir arıza nedeniyle uçağın patlamış olabileceğini kaydetti. 

Öte yandan kaybolan uçak ile ilgili bölgede arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Vietnam Sivil Havacılık yetkilileri dün yaptıkları açıklamada Vietnam donanmasına ait bir uçağın gece geç saatlerde uçağa ait olduğuna inanılan bir parça gördüğünü fakat karanlıktan dolayı çok emin olamadıklarını ifade etti. Vietnam donanması amirallerinden Ngo Van Phat açıklamasında, “Uçaklarımızın Malezya uçağına ait olduğuna inandıkları parçayı gördükleri yere 2 tekne yolladık. Fakat tekneler uçağa ait herhangi bir ize rastlamadı. Bölgeye daha fazla uçak yollayacağız” dedi. Aramalarda 7 farklı ülkeden toplamda 20 uçak ve 40 gemi, bulunuyor. ABD Donanması ise yaptığı açıklamada uçaklarının Vietnam'ın güneyinde deniz üzerinde petrol sızıntısı bulduğunu fakat uçağa dair herhangi bir parça bulunmadığını ifade etti. 

Gelişme Var Mı? Umut Dolu Bir Başka İddia

Geçen hafta sonu kaybolan Malezya yolcu uçağı ile ilgili olarak çok korkunç iddialar yapılmaya başlandı ve yapılan iddiada, uçaktaki bazı yolcuların telefonları çalıyor ancak uçakta değil.. 
Bu flaş iddiaya göre, İngiliz Mirror gazetesinin Çin medyasına dayandırdığı habere göre yolcular arasında ağabeyi olan bir kadın ağabeyinin cep telefonunu aradığını telefonun çaldığını belirtti.

Ürküten açıklamaya göre telefon çalıyor ancak kimse açmıyor. Bian Liangwei isimli kadın “Eğer ben aradığımda telefon çalıyorsa polis ağabeyimin yerini, uçağa ne olduğunu bulabilir” dedi.

Kaybolan Malezya uçağını havadan ve denizden arama çalışmaları 30 saati aşkın bir süredir devam ederken, uçağın izine hala rastlanmadı.

Güney Çin Denizi üzerinde dün sabah erken saatlerde kaybolan Malezya uçağını havadan ve denizden arama çalışmaları 30 saati aşkın bir süredir devam ederken, uçağın izine hala rastlanmadı.

Önce Güney Çin Denizi'nde Vietnam'ın güney ucunda yürütülen arama çalışmalarının alanı, askeri radarın, uçağın geri dönmüş olabileceğine işaret ettiğinin açıklanmasının ardından Malezya'nın batı sahilini de içine alacak şekilde genişletildi.

Arama-kurtarma çalışmalarına 40 gemi ve 9 ayrı ülkeden 34 uçak katılıyor. Öte yandan, uçağın yer belirten acil durum vericisinden hala sinyal alınamadı.

Bu arada Interpol, veri tabanında kayıp ya da çalınmış olarak kayıtlı iki pasaportun, uçaktaki yolcular tarafından kullanıldığını açıkladı.

Yetkililer söz konusu pasaportların kullanılmasından yola çıkarak kayıp uçağın bir terör eylemine sahne olup olmadığının Federal Soruşturma Dairesi (FBI) dahil olmak üzere uluslararası örgütler tarafından değerlendirildiğini belirtiyorlar.

BBC'nin haberinde, sahte İtalyan ve Avusturya pasaportlarını kullanan yolcuların, biletleri aynı zamanda satın aldığı, her ikisinin cumartesi günü için Pekin'den Avrupa'ya gidecek aynı uçakta yer ayırttıkları belirtildi.

Asıl sahiplerinin, pasaportlarını, birkaç sene önce Tayland'da çaldırdıkları kaydedildi.

Pekin'e gitmek üzere Kuala Lumpur'dan kalkan Malezya Havayollarına ait MH 370 sefer sayılı yolcu uçağıyla iletişim, Vietnam hava sahasına girdikten sonra kesilmişti. Uçakta 227 yolcu ve 12 kişilik mürettebat olmak üzere 239 kişinin bulunduğu açıklanmıştı.

Uçağın kapısı olduğundan şüphelenilen bir cisim saptandı

Güney Çin Denizi üzerinde dün sabah erken saatlerde kaybolan Malezya uçağını havadan ve denizden arama çalışmaları sırasında, Vietnamlı yetkililerce, uçağın kapılarından biri olduğu sanılan bir cisim saptandı.

Resmi Thanh Nien gazetesinin, Vietnam Genelkurmay Başkanı Yardımcısı Korgeneral Vo Van Tuan'ın açıklamasına dayandırılan haberinde, alçaktan seyreden bir uçağın incelemeleri sırasında kayıp yolcu uçağının kapılarından biri olduğundan şüphelenilen bir cisim tespit ettiği belirtildi.

Haberde, cismin, Tho Chu Adası'nın 90 kilometre güneyinde, dün yağ tabakalarının gözlendiği bölgede bulunduğu belirtilerek Tuan'ın, "Bu cisim sayesinde, umuyoruz ki kayıp uçağı bulacağız"' ifadesine yer verildi.

Gazete, deniz zabıtasına ait 2 geminin bölgeye doğru yol aldığını yazdı.

Bu arada Avrupalı yetkililer, uçaktaki 2 yolcu tarafından kullanılan kayıp pasaportların İtalyan vatandaşı Luigi Maraldi ve Avusturya Christian Kozel'e ait olduklarını bildirdi.

Tayland polisi, Maraldi'nin pasaportunun, geçen temmuz ayında Puket Adası'nda çalındığını açıkladı.

Kayıp pasaportları kullanan iki yolcunun, Pekin'den sonra Amsterdam'a gitmek için yer ayırttıkları, "Maraldi"nin buradan Kopenhag'a, "Kozel"in de Frankfurt'a gitmeyi planladığı belirtildi.

Kayıp pasaportlarla seyahat eden yolcular, akıllara uçağın bir terör saldırısına uğramış olabileceği ihtimalini getirmişti. 

Cumartesi günü 239 kişinin içinde olduğu uçakla ilgili araştırmalar tüm hızıyla sürüyor. Bu son iddia ile birlikte nasıl bir gelişme olacağı da merak konusu. Gerçekten Bu kaybolan ve haber alınamayan uçak hakkında iddialar her geçen gün çoğalıyor ve çok ilginç bir hal alıyor.İleride ne gibi değişiklikler olacak mı?
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

PKK KARAKOLA SALDIRDI : 2 ASKER YARALI
PKK hain saldırılarına bir yenisini ekledi. PKK, Ağrı'da jandarma karakoluna silahlı saldırı düzenlerken;...

Haberi Oku