GÜNDEM:
Kurban bayram namazı saat kaçta (2013) il il listesi

 Kurban Bayramı geliyor... Bayram namazı Ankara'da 07.39, İstanbul'da 07.56, İzmir'de 08.00, Iğdır'da 06.54'de kılınacak.

2013 Yılı Kurban Bayramı namaz saatleri Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklandı. 

 İşte il il bayram namazı saatleri...

İL İL NAMAZ SAATLERİ

Adana: 07.25
Adıyaman: 07.14
Afyonkarahisar: 07.47
Ağrı: 06.58
Aksaray: 07.32
Amasya: 07.28
Ankara: 07.39
Antalya: 07.44
Ardahan: 07.01
Artvin: 07.05
Aydın: 07.56
Balıkesir: 07.59
Bartın: 07.44
Batman: 07.03
Bayburt: 07.10
Bilecik: 07.51
Bingöl: 07.07
Bitlis: 07.00
Bolu: 07.45
Burdur: 07.46
Bursa: 07.55
Çanakkale: 08.05
Çankırı: 07.37
Çorum: 07.32
Denizli: 07.51
Diyarbakır: 07.07
Düzce: 07.47
Edirne: 08.07
Elazığ: 07.12
Erzincan: 07.12
Erzurum: 07.05
Eskişehir: 07.48
Gaziantep: 07.17
Giresun: 07.18
Gümüşhane: 07.13
Hakkari: 06.52
Hatay: 07.21
Iğdır: 06.54
Isparta: 07.45
İstanbul: 07.56
İzmir: 08.00
Kahramanmaraş: 07.19
Karabük: 07.42
Karaman: 07.34
Kars: 06.59
Kastamonu: 07.37
Kayseri: 07.27
Kilis: 07.18
Kırıkkale: 07.36
Kırklareli: 08.04
Kırşehir: 07.33
Kocaeli: 07.52
Konya: 07.38
Kütahya: 07.50
Malatya: 07.15
Manisa: 07.59
Mardin: 07.04
Mersin: 07.28
Muğla: 07.53
Muş: 07.03
Nevşehir: 07.30
Niğde: 07.29
Ordu: 07.20
Osmaniye: 07.22
Rize: 07.10
Sakarya: 07.50
Samsun: 07.27
Siirt: 07.00
Sinop: 07.33
Sivas: 07.22
Şanlıurfa: 07.11
Şırnak: 06.57
Tekirdağ: 08.02
Tokat: 07.25
Trabzon: 07.13
Tunceli: 07.11
Uşak: 07.51
Van: 06.55
Yalova: 07.54
Yozgat: 07.31
Zonguldak: 07.46.

KKTC'nin başkenti Lefkoşa'da ise bayram namazı 07.30'da kılınacak. 

KURBAN NASIL SEÇİLMELİ? TIKLAYIN

KURBANLA İLGİLİ MERAK EDİLENLERİN YANITLARI İÇİN TIKLAYIN

ANKARA’DA KURBAN BAYRAMI

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkentlilerin Kurban Bayramı’nı huzur ve güven içerisinde geçirmelerini sağlamak için tüm önlemleri aldı. Arife gününden itibaren yoğunluğun iyice artması beklenen mezarlıklar, AŞTİ ve ana arterler ile alışveriş mekanlarında zabıta kontrol ve denetimleri artırılacak. Kurban satış ve kesim noktalarındaki denetimler de aralıksız sürdürülecek. Ankaralılar her bayramda olduğu gibi bu yıl da Kurban Bayramı’nda 4 gün boyunca, 15 Ekim Salı, 16 Ekim Çarşamba, 17 Ekim Perşembe, 18 Ekim Cuma günleri belediye otobüslerinden ücretsiz olarak yararlanacak. Ankaralılar “EGO Cepte” uygulaması ile de otobüslerin durağa hangi saatte, hangi dakikada geleceğini internet ortamından veya cep telefonlarından ya da ALO 153’ü arayarak öğrenebilecek.

İSTANBUL’DA ULAŞIM YÜZDE 50 İNDİRİMLİ

İstanbullular 4 gün sürecek Kurban Bayramı boyunca ulaşımdan yüzde 50 indirimli faydalanacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbulluların bayramı rahat ve huzurlu geçirebilmesi için bir dizi önlem aldı. Bu kapsamda bayram boyunca ulaşım yüzde elli indirimli olacak, sefer sayıları artırılacak, zabıta ve boğa timleri de nöbet tutacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi şirketi İSPARK’a ait yol üstü otoparklar, Kurban Bayramı'nın birinci ve ikinci günü ücretsiz hizmet verecek.

OTOYOL VE KÖPRÜLER ÜCRETSİZ

Kurban Bayramı tatili nedeniyle otoyollar ve boğaz köprülerinden geçişler 12 Ekim 2013 Cumartesi günü saat 01.00’den itibaren ücretsiz olmaya başladı. 21 Ekim 2013 Pazartesi günü saat 03.00’e kadar da otoyollar ve boğaz köprülerinden geçişler ücretsiz olacak.

-DİREKSİYON BAŞINA YORGUN OTURMAYIN-

Bayramlarda yollarda sıkışıklığın ve kaza riskinin artması nedeniyle, sürücülerin daha dikkatli olmaları gerekirken, seyahat öncesi araçların tüm bakım ve kontrolünün yaptırılması gerektiğini kaydeden yetkililer, bayramda yola çıkacaklara şu uyarılarda bulunuyor:
-Yola çıkmadan önce uykunuzu iyice alın, direksiyon başına yorgun oturmayın. Mevsim değişikliğini dikkate alıp, kış lastiği takın.
-Taşıta biner binmez emniyet kemerinizi takın ve ancak aracı terk edeceğiniz zaman çözün.
-Araçtaki diğer kişilerle konuşurken dahi gözünüzü yoldan ayırmayın.
-Hem iki yönlü, hem bölünmüş yollarda sadece sağ şeritten gidin. Ancak önünüzdeki aracı geçmek için şerit değiştirin.
-Hız limitlerini aşmayın. Hız arttıkça görüş alanı daralır, tehlike anında gereken önlem zamanında alınamaz ve kaza olur. Hızlı giderken kaza yaparsanız, kazanın şiddeti de artar ve ölümlere neden olur. Önünüzdeki yavaş araçları yol şartlarından emin olmadıkça acele hareketlerle geçmeyin.
-Cep telefonunuzla direksiyon başında kesinlikle konuşmayın. Kulaklık ya da araç kiti de kullanmayın.
-En az 2 saatte bir 5 dakika mola verin. Direksiyon kullanırken yavaşlayan kan dolaşımını hızlandırmak için mola esnasında muhakkak araçtan inip, hareket edin.
-Türkiye başta gelen kaza nedeni ‘arkadan çarpma’dır. Bu yüzden önünüzdeki araca fazla yaklaşmayın.
-Diğer sürücülerin yanlış, sorumsuz ve hatta saygısız hareketlerine kızmayın, sinirlenmeyin, hırslanmayın.
-Sizin için önemli olan trafik polisinin denetimi değil, kendi kendinizi denetlemeniz ve kendinize saygınızdır.

DİĞER ÖNLEMLER

Türkiye genelinde zabıta yetkilileri başta kurban satış noktaları ve kesimhanelerde ve alışveriş mekanlarında kontrol ve denetimleri arttıracak. Bayramda ziyaretlerin sıklaştığı mezarlıkları vatandaşların rahat bir şekilde ziyaret edebilmeleri için de gerekli önlemler alındı.
Ayrıca özellikle yaz aylarında Türkiye genelinde sık sık yaşanan orman yangınlarına karşı da yetkililer vatandaşlar uyarıyor. Havaların sıcak geçmesinin beklendiği bayram süresince piknik alanlarına akın etmesi öngörülen vatandaşlardan orman yangınlarına sebep olmamaları için yaktıkları ateşleri söndürdüklerinden emin olmadan piknik alanını terk etmemeleri istendi.
Belediyeler oluşturduğu ilaçlama ekipleriyle yaklaşan bayram öncesi kurban satış yerlerini sürekli ilaçlıyor. Başta Ankara olmak üzere ilaçlama çalışmalarına Kurban Bayramı sonrasına kadar devam edilecek.

SOFRADAN DOYUMLUK DEĞİL TADIMLIK KALKIN

Kurban Bayramı’nı sağlıkla geçirmenin yolunun sağlıklı beslenmekten geçtiğine dikkat çeken Yaşar Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Gıda Teknolojisi Program Sorumlusu Dr. Eylem Ezgi Fadıloğlu, “Bayramda düzeni ve dengeyi bozmamak ve sağlığınızdan olmamak adına ikramları doyumluk olarak değil, tadımlık olarak tüketin” dedi.
Kalp hastalıkları ve ülser, reflü, gastrit gibi mide problemleri olan kişilere bayramda doğru beslenme tüyoları veren Yaşar Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Gıda Teknolojisi Program Sorumlusu Fadıloğlu, “Bayramın uzun oluşuna bakarak ete fazla yüklenmeyin. Tüm besin gruplarından yeterli ve dengeli miktarda tüketerek sağlıklı bir bayram geçirin” diye konuştu.
Dr. Fadıloğlu sağlıklı bir bayram geçirmek için şu önerilerde bulundu:
“Sabah hafif bir kahvaltı ile güne başlayın. Sindirim problemlerini en aza indirmek için bayram yemeklerini öğlen yemeği tercih edin. Fazla miktarda kırmızı et tüketimi fazla demir yüklenmesine ve fazla demir alımı da vücuttaki kalsiyumun idrarla birlikte atılmasına neden olacağından, et yerken kalsiyum kayıplarını önleyebilmek adına etin yanında kalsiyumdan zengin yoğurt, ayran, cacık gibi besinleri tüketmeye çalışın. Tabağınızda sadece ete değil, etin yanında bulgur pilavı, sebze ve salatalara da yer verin. Böylece hem posa tüketiminizi arttırmış hem de vitamin ve mineral yetersizliğini önlemiş olursunuz. Bir öğünde fazla kaçırdıysanız diğer öğünlerde sebze ve meyve tüketmeye çalışın. Fiziksel hareketinizi mutlaka arttırın. Gün içinde en az yarım saat yürüyüş yapmaya çalışın ya da ev içindeki hareketliliğinizi arttırarak aldığınız fazla enerjiyi vücudunuzdan atmaya çalışın.”

Kurban Bayramı Namazı Nasıl Kılınır?

 

Bayram sabahı erkenden kalkmalı, yıkanıp temizlenmeli, en iyi ve temiz elbiseleri giyerek güzel kokular sürünmelidir.

Bayram namazı iki rek’attır. Cemaatle kılınır. Bayram namazlarında ezan okumak, ikamet getirmek yoktur. Bayram hutbesi sünnettir ve namazdan sonra okunur. Cuma hutbesi ise farzdır, namazdan önce okunur.Diğer namazlardan farklı olarak bayram namazlarının birinci rek’atında üç, ikinci rek’atında da üç kere olmak üzere fazladan altı tekbir alınır. Bunlara “Zevaid” tekbirleri denir.

 

Birinci Rekat:

 

Cemaat düzgün sıralar halinde imamın arkasında yeralır ve “Niyet ettim Allah rızası için kurban Bayramı namazını kılmaya, uydum imama” diye niyet eder.

İmam “Allahü Ekber” deyip ellerini yukarıya kaldırınca, cemaat de “Allahü Ekber” diyerek ellerini yukarıya kaldırıp göbeği altına bağlar.

Hem imam, hem de cemaat gizlice “Sübhaneke”yi okur. Bundan sonra üç kere tekbir alınır. Tekbirlerin alınışı şöyledir:

Birinci Tekbir: İmam yüksek sesle, cemaat da onun peşinden gizlice “Allahü Ekber” diyerek (iftitah tekbirinde olduğu gibi) ellerini yukarıya kaldırıp sonra aşağıya salıverirler. Burada kısa bir süre durulur.

 

İkinci Tekbir: İkinci defa “Allahü Ekber” denilerek eller yukarıya kaldırılıp yine aşağıya salıverilir ve burada da birincide olduğu kadar durulur.

Üçüncü Tekbir: Sonra yine “Allahü Ekber” denilerek eller yukarıya kaldırılır ve aşağıya salıverilmeden bağlanır.

Bundan sonra imam, gizlice “Eûzü Besmele”, açıktan fatiha ve bir sure okur. (Cemaat bir şey okumaz, imamı dinler)

Rükü ve secdeler yapılarak ayağa (ikinci rekata) kalkılır ve eller bağlanır.

 

İkinci Rek’at:

 

İmam gizlice Besmele, açıktan da fatiha ve bir sûre okur. Sûre bitince imam yüksek sesle, cemaat da içinden (birinci rek’atta olduğu gibi) üç kere daha tekbir alır, üçüncü tekbirden sonra eller bağlanmadan, dördüncü tekbir ile rükûa varılır, sonra da secdeler yapılarak oturulur.

Oturuşta, imam ve cemaat, Ettehıyyatü, Allahümme salli, Allahümme barik ve Rabbenâ âtina… duasını okuyarak önce sağa, sonra sola selâm verip namazı bitirirler. Namazdan sonra hutbe okunur.


Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Vural özel 10 ay önce

Bütün Memlektin Mübarek kurban Bayramı'nı kutlar memleketimize barış ve huzur getirmesini Allah'tan dilerim

Misafir Avatar
Ersin demiroglu 10 ay önce

Kurban bayramı mübarek olsun

Misafir Avatar
erdal incesu 10 ay önce

Tüm islam aleminin kurban bayramını kutlar birlik beraberlik kardeslik nasip etsin ALLAH islama saldiran kafirleri kahro perisan etsin amin Selamunaleykum ALLAH A EMANET OLUN

Misafir Avatar
Tuğal 10 ay önce

Tüm islam aleminin mubarek kurban bayramını kutlar kazasız belasız sevdiklerimizle birlikte Hayırlı ve güzel bayramlar gecirneyi mevlam nasip etsin amiin

BİMER Numarası Öğren - BİMER Şikayet Dilekçesi...
Son zamanların en önemli uygulamalarından biri Başbakanlık Şikayet Hattı BİMER. TC Vatandaşı olan herkesin...

Haberi Oku