GÜNDEM:
Kurban Bayramı Anlamı ve Kurban Bayramının Önemi

Kurban Bayramı nedir? Kurban Bayramı anlamı ve Kurban Bayramı önemi haberin detayında.

 KURBAN VE KURBAN BAYRAMININ ANLAM VE ÖNEMİ

Bayram sevinç ve toplanma günü anlamına gelir.Milli ve dini birliği sağladığı için hemen her toplum var olan bayramlarına büyük önem vermişler ve bir takım yeni bayramlar ihdas etmişlerdir. İslam dini de müslümanlara iki bayram armağan etmiştir. Bildiğiniz gibi bunlar Ramazan ve Kurban bayramlarıdır.

KURBANIN ÖNEMİ NEDİR?

Kurban kesmek bir ibâdettir. Neden kurban kestiğimiz veya neden ibâdet yaptığımız sorusuna verilecek en makbul cevap hiç şüphesiz Allah (c.c.)’ın emrine uyma gereği ve zorunluluğu olacaktır. Kurban kesiyoruz; çünkü emir vardır. İşin hikmet ve maslahat yönü ise saymakla  bitmez.Allah (c.c.)'ın emirlerini yerine getirdikçe farklı duygular, farklı heyecanlar, farklı haller, farklı tavırlar bizi kuşatıyor.  Her bir emir bizi bir farklı mânâ ile yüklüyor.

 Her bir ibâdet bizi farklı faydalı prensipler ile dizayn ediyor. Her bir teklif bizi insaniyet-i kübrâ makamına bir adım daha yaklaştırıyor. Kurban Allah için maddi fedakarlık yapmak ve bu vesile ile de Allah’a yaklaşmak gayesini taşıyan bir ibadettir.Kurban Hz İbrahim’in bir sünneti olarak gelenekselleşmiştir.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

İSPANYOL GÜZELE ERDOĞAN TEPKİSİ
İspanyol güzel Gazze katliamına tepkisiz kalamadı. Bunun bir soykırım olduğu ve durdurulması gerektiği...

Haberi Oku