GÜNDEM:
Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün Tatil 2013

2013 Kurban Bayramı ne zaman? 2013 Kurban Bayramı tatili ne zaman başlıyor? 2013 Kurban Bayramı kurbanlık alırken dikkat edilecekler? 2013 Kurban Bayramı hangi gün? 2013 Kurban Bayramı tatili 9 gün olacakmı? 2013 Kurban Bayramı kurbanlıklar İstanbul'a ne zaman gelecek?

Kurban bayramı‘nda ise arefe günü 14 Ekim Pazartesi gününe denk geliyor. Bayram 15 Ekim Salı günü başlayacak, 18 Ekim Cuma günü ise sona erecek. Cumartesi ve Pazar günü de bayrama katılınca görünüşe göre, Pazartesi gününe kadar tatil devam edecek.

Kurbanlık Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kurbanlık satın alınırken, satıcılara 'Veteriner sağlık raporu' ve 'menşe şahadetnamesi' sorulmasını, küçük ve büyükbaş hayvanlarda mutlak surette kulak küpesi olması gerekiyor.  Büyükbaş hayvanın kimlik kartı olmalı. Kurban kesecek kişiler fiziki olarak hayvanları kontrol etmeli. Çok zayıf, gebe olan, kılları karışık ve mat halde olan, bakışları ve dış görünümü canlı olmayan, salya ve gözde akıntısı bulunan kurbanlıklardan uzak durmalı. Yine insanı rahatsız edecek derecede kokan, ishali olan, öksürük, nefes darlığı, burun akıntısı olan hayvanlarda da hastalık riski büyüktür. Bu tür hayvanlar kurbanlık olarak tercih edilmemeli. Bakışları ve dış görünümü canlı olmayan kurbanlıklar alınmamalıdır.

Kurbanlıklar İstanbul'a Ne Zaman Gelecek?

Diyanet İşleri Başkanlığının 2013 Yılı Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliği, Resmi Gazete'de yayımlandı.  Buna göre, Trakya bölgesindeki iller ile İstanbul hem Avrupa hem de Anadolu yakasına, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Trakya'ya Yapılacak Canlı Hayvan Sevkleri Genelgeleri kapsamında uygun şartları taşıyan kurbanlık hayvanların sevklerine 1 Ekim'den itibaren başlanacak.

Trakya bölgesindeki illerden İstanbul'un Anadolu yakasına getirilen büyükbaş ve küçükbaş hayvanlardan satılamayanlar geri götürülmeyecek, en yakın mezbahada kesilecek.

Hayvanların pazarlarda ve özellikle satılamayanların geri dönüşlerinde herhangi bir risk taşımaması için, sevk öncesi Yurtiçi Veteriner Sağlık Raporlarının düzenlenmesinde Kurbanlık satış yerlerine girişlerde, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının 2013/4 sayılı Hayvan Hastalıkları ile Mücadele ve Hayvan Hareketleri Kontrolü Genelgesi ve koruyucu aşılamalara ilişkin talimat hükümlerine göre denetimler yapılacak, özellikle şap hastalığı yönünden aşı ve bağışıklık sürelerine dikkat edilecek.

Kurbanlık hayvanlar, şehir ve kasabalarda çalışma izni almış mezbaha ve kombinalarla, komisyonların önceden belirlediği kesim yerlerinde; köylerde ve önceden belirlenmiş kesim yeri bulunmayan yerlerde ise kendi bahçelerinde usulüne uygun olarak ve çevreye zarar vermeyecek şekilde ehil kişilerce kesilecek. Cadde, sokak ve park gibi kamu alanlarında kurbanlık hayvan kesimleri yapılmayacak.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

ELAZIĞ BELEDİYESİ'DEN FİLİSTİN'E DESTEK
Filistin'de yaşanan acı olaylara Elazığ belediye'si sessiz kalamadı.

Haberi Oku