GÜNDEM:
Marmaray durakları nereler? Marmaray nerelerden geçiyor? Marmaray sirkeci açıldımı? Marmarak nekadar daha ücretsiz?Marmay'ın bilet fiyatı nekadar?
 
Avrupa Yakası'nda son durak olan Zeytinburnu Kazlıçeşme istasyonundan gelen ve giden yolcuların transferleri için oluşturulan yeni hatlar şunlar: 
Kazlıçeşme: Marmaray'ı kullanarak Anadolu Yakası'ndan Avrupa Yakası'na ulaşanlar son durak olan Kazlıçeşme durağında inerek, yolculuklarına devam etmek için oluşturulan duraktan İETT otobüsleriyle metro ve metrobüs duraklarına ulaşabilecek


 Avrupa Yakası'nda son durak olan Zeytinburnu Kazlıçeşme istasyonundan gelen ve giden yolcuların transferleri için oluşturulan yeni hatlar şunlar: 
Kazlıçeşme: Marmaray'ı kullanarak Anadolu Yakası'ndan Avrupa Yakası'na ulaşanlar son durak olan Kazlıçeşme durağında inerek, yolculuklarına devam etmek için oluşturulan duraktan İETT otobüsleriyle metro ve metrobüs duraklarına ulaşabilecek
İETT Zeytinburnu Metro - Kazlıçeşme hattı: Marmaray'dan inen yolcu, Zeytinburnu-Bağcılar tramvay istasyonuna ve Zeytinburnu metrobüs istasyonuna ulaşabilecek.

İETT Topkapı Cevizlibağ - Kazlıçeşme hattı: Kazlıçeşme'de Marmaray'dan inen yolcular, Cevizlibağ metro, metrobüs, Topkapı-Sultançiftliği tramvay hattı ve Topkapı istikametine bu hat ile gidebilecek.

İETT Yenibosna - Kazlıçeşme hattı: Bu hattı, Bakırköy Sahil Yolu, Ataköy, Şirinevler, Yenibosna Transfer Merkezi'ne bağlanacak yolcular kullanabilecek. Ayrıca Halkalı yönünden gelip eski banliyö hattı güzergahını kullanan ve Marmaray Kazlıçeşme İstasyonu ile Yenikapı aktarma merkezine ulaşacak yolcular için ise Halkalı - Kazlıçeşme -Yenikapı -Sirkeci hattı oluşturuldu. Yine bu kapsamda Kazlıçeşme Marmaray İstasyonu'nun sahil tarafında yeni otobüs, yolcu bekleme peronları yapıldı.

Yenikapı: Marmaray'dan Yenikapı istasyonunda inen yolcular için Aksaray-Havalimanı ve Aksaray- Kirazlı metrosuna aktarma imkanı sağlayacak Yenikapı-Aksaray ring seferleri oluşturuldu. Ayrıca Yenikapı'dan geçen mevcut 19 hat 140 araç ile Taksim, Beyazıt ve Eyüp gibi önemli merkezlerle entegre olacak.

Sirkeci: Eminönü'ndeki mevcut 58 hat 406 araç ile Taksim, Karaköy, Beşiktaş gibi önemli merkezlerle entegre hale gelecek.

Kadıköy Ayrılık Çeşmesi: Ayrılık Çeşmesi İstasyonu, Marmaray ve Kadıköy-Kartal metro hattının entegre olduğu istasyon. Yolcular bu istasyondan Kadıköy ya da Kartal yönüne metroyu kullanarak ulaşabilecekler. Ayrıca mevcut 51 hat 516 araç ile entegre olacak.

Üsküdar Meydan: Üsküdar'da bulunan mevcut 47 hat 314 araç ile entegre hale gelecek.

Marmaray ne zaman açılacak? Marmaray durakları nereler olacak? Marmaray projesi hayata geçiyor.Marmaray 29 Ekim açılışı...

İstanbul trafiğine nefes aldıracak 'Asrın Projesi' Marmaray'ın açılmasına artık saatler kaldı. 5.5 milyar TL'ye mal olan ve 7.5'lik depreme dayanıklı proje hem teknoloji şaheseri hem de tam bir şehir müzesi.

Marmaray açılıyor, kıtalar denizin altından birleşiyor
 
Asya ile Avrupa'yı İstanbul Boğazı'nın altından bağlayacak olan Marmaray Cumhuriyet'in 90. yaşında açılıyor.
 
Asya ile Avrupa kıtalarını denizin altından bağlayacak olan Marmaray yarın açılıyor. Marmaray ile birlikte Gebze ve Halkalı arası 105 dakika; Bostancı ve Bakırköy arası 37 dakika; Söğütlüçeşme ve Yenikapı arası 12 dakika; Üsküdar ve Sirkeci arası 4 dakikaya iniyor.
 
Tek yönde saatte 75 bin, günde ortalama 1 milyon 200 bin yolcu taşınması hedeflenen Marmaray'da bilet fiyatları ise şehir içi ulaşımda olduğu gibi 1,95 lira olarak belirlendi. Yurttaşlar, İstanbulkart'ı, Marmaray'da kullanabilecek. Açılışın ardından Marmaray'ın işletmesi TCDD genel müdürlüğüne devredilecek.
 
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Uluaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın katılımıyla düzenlenecek törende Japonya Başbakanı Shinzo Abe de yer alacak.
 
Dünya'da İlk
 
Bakan Yıldırım, fotoğraflar üzerinden projenin ayrıntılarını anlatırken, teknik bilgiler de veriyor: "Projesi 5.5 milyar TL'ye mal oldu. Şimdi 14 kilometrelik bölümü devreye giriyor. Kadıköy Ayrılıkçeşme ile Kazlıçeşme buluşuyor. Buradan Taksim-Hacıosman metrosuna ve Bağcılar metrosuna da bağlantılar var. Denizin 62 metre altında yapılan geçiş için her türlü hesap yapıldı. Dünyada denizin 62 metre altından geçen başka bir proje yok." Bakan Yıldırım, projenin arkeolojik kazılar nedeniyle gecikmesinin başka bir zenginliğe yol açtığını da söylüyor. İstanbul'un bilinen 6 bin yıllık tarihi, bu kazılarla 8 bin 500 yıla uzanıyor. Bakan tam da bu nedenle şöyle diyor: "Marmaray İstanbul'un tarihini yeniden yazan bir proje olarak tarihe geçti." Projenin tarih ve teknik kısımları kadar İstanbul'un gündelik hayatına getireceği kolaylıklar ve riskler de merak ediliyor. Bakan Yıldırım, Marmaray'ın getireceği kolaylıkları sıralarken o ünlü atasözüne atıf yapıyor: "Artık Atı alan Üsküdar'ı geçti değil artık Marmaray'a binen Sirkeci'ye geçti denilecek. Çünkü Üsküdar-Sirkeci arası sadece 3 dakika. Ayrılıkçeşme-Kazlıçeşme arası ise 16 dakika. Fiyatı da 1 lira 95 kuruş. Ama eğer başka bir hattan gelip Marmaray kullanılırsa o zaman 1.40 kuruşa iniyor. Artık araba alışkanlıklarımızı terk etmeliyiz. Üsküdar veya Kadıköy'den karşıya geçmek için mazeret kalmadı."  dedi.
 
Marmaray Güvenli
 
Marmaray, hem tarihi derinliği olan hem de küresel boyutları olan bir proje... 29 Ekim'den sonra gündelik hayatımızın bir parçası olacak. Bu heyecan yaşanıyor ama denizin altından geçmesi ve İstanbul depremi nedeniyle de temkinli yaklaşılıyor. Acaba hem deprem hem yolcu güvenliği açısından durum ne?
 
Binali Yıldırım, bu konularda kendisi bilgi verdiği gibi uzmanları da konuşturuyor. Özellikle deprem konusunda Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Mustafa Erdik'le çalışıldığı, her türlü önlemin alındığı ve tünelin 7.5 büyüklüğünde bir depreme göre yapıldığını söyleniyor. Hatta Bakan Yıldırım, binalarla kıyaslayarak tünelin daha güvenliği olduğunu belirtiyor. Ayrıca kaza, yangın gibi felaketler açısından da Marmaray'ın güvenliğinin üst düzeyde olduğu vurgulanıyor. Otomatik Tren Kumanda merkezi ve Kandilli'de Marmaray'ın içinde oluşabilecek deprem dahil her farklı hareket izleniyor. 

NEW YORK

Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri çerçevesinde görkemli bir açılışla faaliyete geçen Marmaray, ABD’nin çeşitli gazete, televizyon ve internet sayfalarında yer buldu. Amerikan Televizyonu ABC, internet sayfasında ‘’Türkiye’nin Asya ve Avrupa bölümlerini ilk defa demir yolu ile bağlayan tünel açılıyor’’ başlığıyla duyururken, tünel projesinin 150 yıl öncesinde bir Osmanlı Sultanına ait olduğunu belirtti.

Televizyon kanalı, Recep Tayyip Erdoğan Başbakanlığındaki hükümetin büyük projelerinden biri olan Marmaray’ın ülke ekonomisinin canlılığına katkıda bulunduğunu belirtirken, halkın bir kesimi tarafından protesto edildiğine de değindi.

Projenin 2005 yılında, 4 yılda bitirilmek üzere başlatıldığını belirten ABC televizyonu, kazı çalışmalarında 4. Yüzyıl Bizans dönemine ait önemli arkeolojik bulgular nedeniyle geciktiği bilgisine yer verdi.

Projenin ilk defa Osmanlı Sultanı Abdulmecid tarafından dillerindirildiğini ve Sultan Abdulhamit döneminde konunun mimarlarla görüşüldüğünü belirten ABC televizyonu, Marmaray’ın Başbakan Erdoğan’ın büyük çaplı projelerinden sadece bir tanesi olduğunu aktardı.

‘’Bir çok Osmanlı hükümdarının rüyasıydı’’

Wall Street Journal’ın  (WSJ) üç gün önce, ‘’ Dünyanın en derin batırma raylı tüneli açılıyor’’ başlığı ile ön haber olarak duyurduğu açılış haberi bugün, ‘’Türkiye’nin Asya ve Avrupa arasında yeni tünel bağlantısı’’ şeklinde tekrar verildi.

WSJ, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştirilen tünel projesi için, ‘’Bir çok Osmanlı hükümdarının rüyasıydı’’ ifadesini kullanırken, ‘’Tünelin tamamlanması hükümetin on yıl süren ekonomik başarı hikayesinin bir delili olmuştur’’ cümlesine yer verdi.

Amerikan gazetesi WSJ, bununla birlikte, Türkiye’nin 3. Köprü, 3. Havalanı ve Kanal İstanbul gibi dev projeleri de gerçekleştirmek istediğini belirtirken, bu projelerin getireceği borç yükünün hükümetin bütçesini zorlayabileceği görüşüne yer verdi.

Gazete, Başbakan Erdoğan'ın projelerde önceliği, kendisi ile Osmanlı ataları arasında bağ kuracak ve ülkenin gelecekteki refah için çimento gibi sağlam bir zemin oluşturacak şekilde programladığı yorumunda bulundu.

ABD’nin en meşhur internet gazeteleri arasında yer alan Huffington Post isimli medya kuruluşu da Marmaray açılışını birinci sayfadan görenler arasındaydı. 

İnternet gazetesi, Türkiye’nin dev projelerinden biri olan Marmaray hakkında detaylı teknik bilgilere yer verirken, deprem bölgesi olan İstanbul’da bazı endişeleri de beraberinde getirdiği bilgisini aktardı.

Huffington Post da Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın, tünelin 9.0 büyüklüğündeki bir depreme dayanacak güçte inşa edildiği şeklindeki açıklamasına yer verdi. 


Marmaray güzergahı nereler? Marmaray bilet fiyatları ve hatları öğren? Marmaray kaç gün ücretsiz?  Marmaray durakları nerede olacak? Marmaray bilet fiyatları ve yeni İETT hatları öğren? Marmaray nedir? Marmaray Durakları öğren! Marmaray projesinin açılışı yapıldı. İşte tüm ayrıntıları ile Marmaray Projesi hakkında herşey...

Başbakan Erdoğan Marmaray açılış töreninde yaptığı konuşmada Marmaray'da ulaşımın 17 Kasım 2013 Pazar tarihine kadar 15 gün süreyle ücretsiz olacağını müjdeledi. Facebook'ta PaylaşTwitter'da Paylaş İlgili Haberler Nükleer için imzalar atıldı!

 
Gül'den başörtüsü açıklaması Boğaz'da görsel şölen Başbakan Erdoğan Marmaray açılış töreninde yaptığı konuşmada Marmaray'da ulaşımın 17 Kasım 2013 Pazar tarihine kadar 15 gün süreyle ücretsiz olacağını müjdeledi. Böylelikle istanbullular 15 gün boyunca tarihi projede istanbulda bir kıtadan bir kıtaya deniz altında seyahat etme imkanına kavuşmuş oldu. TÜM YÖNLERİYLE MARMARAY İstasyonda üzerinde Kazlıçeşme yönünü gösteren yazıların bulunduğu tren, ilk yolcuları Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, Japonya Başbakanı Shinzo Abe ve Romanya Başbakanı Viktor Ponta'nun da aralarında bulunduğu ilk yolcularını taşımak için hazır bekliyor. 
Marmaray açıldı. Marmaray durakları, marmaray istasyonları, marmaray güzergahı,marmaray bilet fiyatları ve marmaray hakkında merk edilen tüm soruların cevapları elazihaberi.com'da 
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım da açılış töreni öncesinde Üsküdar İstasyonu'nda son incelemesini yaptı. Üsküdar İstasyonu'ndaki "Marmaray'a hoş geldiniz" yazısının bulunduğu ekranlarda, Marmaray duraklarını gösteren harita ile Marmaray'ı tanıtan fotoğraflar yer alıyor.  Marmaray açılışından kareler  VATANDAŞLAR MARMARAY'I GÖRMEK İÇİN AKIN ETTİ Vatandaşlar, Marmaray'ı görmek için tören alanına akın etti Avrupa'yı Asya'ya bağlayan ve asrın projesi olarak değerlendirilen Marmaray’ın açılışına saatler kaldı. Vatandaşlar, bu proje ile İstanbul’da ulaşım sorununu büyük ölçüde çözüleceğini ve büyük bir heyecan yaşadıklarını söyledi. 
Üsküdar Meydanı'nda düzenlenen görkemli törenle asrın projesi Marmaray hizmete girdi.

Asya ile Avrupa arasında, denizin altından kesintisiz demiryolu ulaşımı sağlayacak, dünyanın alanındaki önemli projelerinden Marmaray'ın açılış töreni, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve yabancı konukların yerlerini almasıyla başladı.

Üsküdar Meydanı'nda gerçekleştirilen törene, Gül, Çiçek ve Erdoğan'ın yanı sıra Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, Japonya Başbakanı Shinzo Abe ve Romanya Başbakanı Viktor Ponta ile 8 ülkeden 9 konuk bakan katıdı.

Türkiye'nin dört bir tarafından ve İstanbul'un 39 ilçesinden, "Asrın Projesi" Marmaray'ın açılışına tanıklık etmek isteyen vatandaşlar, törenin gerçekleştirileceği Üsküdar Meydanı'nı doldurdu. Konuşmaların ardından Diyanet İşleri Başkanı açılış öncesi dua etti. Duaya Japonya Başbakanı Abe'nin de ellerini açarak eşlik etmesi dikkat çekti.

ASYA ile Avrupa arasında denizin altından demiryolu ulaşımını sağlayacak Marmaray’ın açılışı için dakikalar kaldı. Marmaray’da son kontroller yapıldı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım da açılışı öncesi Üsküdar İstasyonu’nda son incelemelerde bulundu.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bugün açılışı yapılan Marmaray'ın 15 gün ücretsiz olacağını söyledi.

Ancak tören sonrası çalışmaları ve yaşanan yoğun kalabalık ve nedeniyle vatandaşların bugün Marmaray'a binemeyeceği anons edildi.

Avrupa Yakası'nda son durak olan Zeytinburnu Kazlıçeşme istasyonundan gelen ve giden yolcuların transferleri için oluşturulan yeni hatlar şunlar:
Kazlıçeşme: Marmaray'ı kullanarak Anadolu Yakası'ndan Avrupa Yakası'na ulaşanlar son durak olan Kazlıçeşme durağında inerek, yolculuklarına devam etmek için oluşturulan duraktan İETT otobüsleriyle metro ve metrobüs duraklarına ulaşabilecek...

İETT Zeytinburnu Metro - Kazlıçeşme hattı: Marmaray'dan inen yolcu, Zeytinburnu-Bağcılar tramvay istasyonuna ve Zeytinburnu metrobüs istasyonuna ulaşabilecek.

İETT Topkapı Cevizlibağ - Kazlıçeşme hattı: Kazlıçeşme'de Marmaray'dan inen yolcular, Cevizlibağ metro, metrobüs, Topkapı-Sultançiftliği tramvay hattı ve Topkapı istikametine bu hat ile gidebilecek.

İETT Yenibosna - Kazlıçeşme hattı: Bu hattı, Bakırköy Sahil Yolu, Ataköy, Şirinevler, Yenibosna Transfer Merkezi'ne bağlanacak yolcular kullanabilecek. Ayrıca Halkalı yönünden gelip eski banliyö hattı güzergahını kullanan ve Marmaray Kazlıçeşme İstasyonu ile Yenikapı aktarma merkezine ulaşacak yolcular için ise Halkalı - Kazlıçeşme -Yenikapı -Sirkeci hattı oluşturuldu. Yine bu kapsamda Kazlıçeşme Marmaray İstasyonu'nun sahil tarafında yeni otobüs, yolcu bekleme peronları yapıldı.

Yenikapı: Marmaray'dan Yenikapı istasyonunda inen yolcular için Aksaray-Havalimanı ve Aksaray- Kirazlı metrosuna aktarma imkanı sağlayacak Yenikapı-Aksaray ring seferleri oluşturuldu. Ayrıca Yenikapı'dan geçen mevcut 19 hat 140 araç ile Taksim, Beyazıt ve Eyüp gibi önemli merkezlerle entegre olacak.

Sirkeci: Eminönü'ndeki mevcut 58 hat 406 araç ile Taksim, Karaköy, Beşiktaş gibi önemli merkezlerle entegre hale gelecek.

Kadıköy Ayrılık Çeşmesi: Ayrılık Çeşmesi İstasyonu, Marmaray ve Kadıköy-Kartal metro hattının entegre olduğu istasyon. Yolcular bu istasyondan Kadıköy ya da Kartal yönüne metroyu kullanarak ulaşabilecekler. Ayrıca mevcut 51 hat 516 araç ile entegre olacak.

Üsküdar Meydan: Üsküdar'da bulunan mevcut 47 hat 314 araç ile entegre hale gelecek.
Marmaray ile birlikte Gebze ve Halkalı arası 105 dakika; Bostancı ve Bakırköy arası 37 dakika; Söğütlüçeşme ve Yenikapı arası 12 dakika; Üsküdar ve Sirkeci arası 4 dakikaya iniyor.
Tek yönde saatte 75 bin, günde ortalama 1 milyon 200 bin yolcu taşınması hedeflenen Marmaray'da bilet fiyatları ise şehir içi ulaşımda olduğu gibi 1,95 lira olarak belirlendi. Yurttaşlar, İstanbulkart'ı, Marmaray'da kullanabilecek. Açılışın ardından Marmaray'ın işletmesi TCDD genel müdürlüğüne devredilecek.

Marmaray güzergahı ve durakları..

Halkalı

Mustafakemal

Küçükçekmece

Florya

Yeşilköy

Yeşilyurt

Ataköy

Bakırköy

Yenimahalle

Zeytinburnu

Kazlıçeşme

Yenikapı

Sirkeci

İstanbul Boğazı

Üsküdar

İbrahimağa

Söğütlüçeşme

Feneryolu

Göztepe

Erenköy

Suadiye

Bostancı

Küçükyalı

İdealtepe

Süreyya Plajı

Maltepe

Cevizli

Atalar

Başak

Kartal

Yunus

Pendik

Kaynarca

Tersane

Güzelyalı

Aydıntepe

İçmeler

Tuzla

Çayırova

Fatih

Osmangazi

Gebze


Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

DÜNYA STARI MADONNA İLE ORYANTAL DİDEM GÖBEK...
Dünya Starı Madonna 56'ıncı doğum gününü dün gece çılgın bir parti ile kutlandı. Madonna'nın doğum...

Haberi Oku