GÜNDEM:
TAŞERON İŞÇİLER DİKKAT – TAŞERONA KADRO MÜJDESİ – TAŞERON YASASI NE ZAMAN ÇIKACAK?

Ülkemizde milyonlarca taşeronun merakla beklediği kadro verilecek mi? Sorusuna yanıt olarak müjdeli bir haber geldi. Taşeron işçilerine kadro verilecek mi? Taşeron işçiler kıdem tazminatı alabilecekmi? Taşeron işçinin maaşları ne kadar olacak? Hepsi ve daha fazlası için haberimizi okuyun…

İşçiler dikkatle Taşeron İşçiler Taslağının yolda olduğunu söyleyen bakan Faruk Çelik’i takip ediyor. Mart ayında yürürlüğe girmesi beklenen Torba Yasa’ya eklenlenmesi gündemde olan Taşeron Yasası taslak halinde görüşülmeyi bekliyor. Tbmm’de sıkça konuşulan Torba Yasa’ya yetiştirilecek olan Taşeron İşçiler Yasası için bakan Faruk Çelik olumlu izlenim verdi.

Sendikalarda konu ile ilgili görüş bildirdiler;

Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan, Çalışma ve Sosyal Bakam Faruk Çelik’in tarafların alt işverenlikle ilgili görüşlerini aldığını, Bakanlık’ın bu konuda bir çalışma yapıp taraflara göndereceğini söyledi. Alt işverenlikle ilgili sorunların çözülmesini istediklerini vurgulayan Arslan, “îş Yasasının,2. Maddesi’nin 8. ve 9. fıkraları ortadan kaldırılmalı. Sonuçlanan muvazaa davalarının gereği ilgili kurumlarca yapılmalı. 94 sayılı İLO Sözleşmesine uygulanmalı” dedi. Türk-lş Genel Sekreteri Pevrul Kavlak da, taşeron işçüerinin yıllık izinlerini kullanması, kıdem tazminatım hak etmesi ve güvenceli içalışma koşullarına kavuşmasının önemli olduğunu kaydetti. DİSK Başkam Kani Beko ise taşeron işçiliği sisteminin yasaklanması gerektiğini ifade etti.

Üç konfederasyonun ortak metninde, öncelikle 2006’da bir gece yarısı İş Kanunu’na eklenen ve o günden bu güne kamuda 700 bin taşeron işçi alımına imkan tanıyan, sorunların da baş nedeni olan; 2. maddenin 8 ve 9.fıkralarının kaldırılması yer aldı.

Ardından da Türkiye’nin de kabul ettiği, 94 sayılı ILO Sözleşmesi’nin ikinci maddesinin, 4857 Sayılı İş Kanunu’na eklenmesi önerildi. Bir başka ifadeyle kamudaki taşeron işçilerin, asıl işverenin işçilerinin ücret, hak ve çalışma koşullarının sağlanacağının yasa hükmü olmasını savundular. Bunun için Kamu İhale mevzuatının da düzeltilmesi gerektiğine dikkat çektiler.

İşçilerin 8 maddelik önerisi TİSK tarafından kabul görmedi. Bunun üzerine Türk-iş teknokratlarından bir isim, Bakan Çelik’e “Şunu bilin ki TİSK bakanlığın tüm önerilerine de karşı” çıkışı yaptı.

İşçilerin kıdem tazminatı, taşeron ve kiralık işçilik konusundaki tavırlarına karşın Bakan Çelik, “Madem işçi-işveren uzlaşamıyorsunuz o zaman taşeron konusuyla ilgili bir metin hazırlayıp size gönderelim” dedi. Çelik’in bu tavrı, “Siz uzlaşsanız da uzlaşmasanız da biz taşeron konusunu çözmekte kararlıyız. Yasa taslağını size göndeririz, ardından da hızlıca hükümet tasarısı olarak Meclise sevk ederiz” şeklinde yorumlandı. Hükümetin, taşeron taslağının yanı sıra ‘kiralık işçilik’ düzenlemesini de getireceği tahmin edilirken, işçi konfederasyonları buna da itiraz ediyorlar. Hak-İş, “Türkiye’nin bu konuyla ilgili 181 sayılı ILO sözleşmesini imzalamadan bizim bu düzenlemeye evet, dememiz mümkün değil” tavrını sürdürüyor.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

İLKOKUL 5. SINIFI BİTİREN ÇOCUKLARINIZ HANGİ...
Yeni MEB e- Okul ve e okul veli bilgilendirme sistemi, e okul merkezi ortak sınav sonuçları. E okul giriş...

Haberi Oku