GÜNDEM:
TORBA YASA 2014 – TORBA YASA NEDİR? – TORBA YASA NELERİ KAPSIYOR?

 TORBA YASA 2014 nedir? TBMM’nin onayladığı TORBA YASA 2014 neleri kapsıyor ? TORBA YASA 2014 emekli adaylarını neden ilgilendiriyor?, Torba Yasa 2014 Taşeron İşçiyi neden ilgilendiriyor? Hepsi ve daha fazlası haberimizin detayında… TORBA YASA 2014, TORBA YASA 2014 NEDİR? TORBA YASA 2014 NEYİ İÇERİYOR? TORBA YASA 2014 DETAYLARI, TORBA YASA 2014 EMEKLİLİK

Ülke gündeminin en güncel konularından Torba Yasa Hakkında bilginiz mi yok ? İşte elazighaberi.com olarak derlediğimiz Torba Yasa 2014 paketi.

 

Bireysel Emeklilik Sistemine Giriş Zorunlu Olacak

Hükümet ülke ekonomisinin kanayan yarası olan cari açığı azaltmak için bazı önlemler almaya hazırlanıyor. Bu kapsamda Cari açığın ilacı tasarrufların arttırılmasını sağlayacak olan bireysel emeklilikte yeni uygulama başlatılacak. Buna göre yeni işe başlayan işçilerin bireysel emeklilik sistemine katılımları zorunlu olacak.

Torba Yasayla Yeni Kamu Personeli Adaylarına Müjde

Bu yasayla 11 bin 712 kişininde memurluk hayalleri  gerçek olacak. Yasayla en büyük ihdası 6511 kişiyle AFAD yapacak. Bunun dışında İçişleri Bakanlığı'na bin 967, Yüksek Öğrenim Kredi Ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü'ne 160, Gençlik Ve Spor Bakanlığı'na 53, Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na 11, Spor Genel Müdürlüğü'ne de 10 kadro ihdas edildi.

Ayrıca Yeni torba yasa ile silahlı kuvvetler için de kadro açıldı. Buna göre Jandarma Genel Komutanlığı'na ayrılan uzman erbaş kadrosu 3 bin kişi daha artırılacak.

EMEKLİ ADAYLARI DİKKAT

Emeklilikte prim gününü doldurmuş fakat yaş sınırına takılan kişiler Torba Yasa ile birlikte  sağlık hizmetinden faydalanabilecek. Yaş sınırı bekleyen yaklaşık 5 milyon kişi en düşük düzeyde pirim olan aylık 42 tl’yi ödeyerek sağlık hizmetlerinden faydalanabilecek.

Torba kanunda “emeklilikte yaşa takılanlarla” ilgili de önemli bir düzenleme yer alıyor. Emeklilikte prim ödeme gün sayısı yükümlülüğünü yerine getirdiği halde sosyal güvenlik reformları nedeniyle yaş engeline takılanlar, bir süredir kendilerine emeklilik imkanı sağlanmasını istiyor. Ancak bugüne kadar yapılan çalışmalarda böyle bir emeklilik imkanı verilmesi durumunda maliyetin yüksek olduğu sonucuna varıldı. Bu nedenle emeklilikle ilgili bir düzenleme öngörülmüyor. Bunun yerine emeklilikte yaşı bekleyen 5 milyon kişinin sağlık hizmetinden yararlandırılması planlanıyor. Yaşı bekleyenler şu an için en düşük sağlık primi olan aylık 42  TL ödeyerek sağlık hizmetinden yararlanabilecek.

 

İNTERNET YASASI

Yeni yasaya göre özellikle ilk dikkat edilmesi gereken konu özel hayat. Özel hayatın gizliliğini ihlal eden yayın, resim ve videolar, hakaret içeren her türlü içeriği yayınlamak yasak.

Erişim Sağlayıcılar Birliği, internet trafiği bilgilerini 2 yıl boyunca saklı tutacak. Yani bir internet kullanıcısı iseniz, internette internette hangi sitelere girdiğiniz, akıllı telefonlardan hangi uygulamaları kullandığınız tespit edilecek.

Önceden erişimin engellenmesi için mahkemeye başvurulması gerekiyordu. Şimdi ise sitelerdeki içeriğin uygunluğuna ilişkin itirazlar Erişim Sağlayıcıları Birliği adıyla çatı örgütüne yapılacak. Bu birlik TTNET, Turkcell, Vodafone veya Superonline gibi tüm mobil ve sabit internet servis sağlayıcı şirketlerini kapsıyor. Engelleme kararını 4 saat içinde uygulanabilecek.

Bu arada site yerine internet sayfaları engellenebilecek. Yani attığınız 'bir tweet uygunsuz’ bulunursa sadece sizin sayfanız engellenecek.

Engellemeler ise IP adresi üzerinden yapılacak. ‘DNS’ numarası veya VPN servisi kullanmak işe yaramayacak.

Hâkimler ise, 24 saat içinde sansür kararı verebilecek. Eğer uygunsuz içerik kaldırıllmazsa, 500-1000 TL arasında günlük para cezası kesilecek.

TSE (Türk Standartları Enstitüsü) YAPISI DEĞİŞTİRİLECEK

Kanuna göre TSE yani Türk Standartları Enstitüsü’nün yapısı değişecek. Kanuna göre, Türk Standartları Enstitüsü’nün en üst organı olan Genel Kurul’da, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı da temsil edilecek.

 

ÖN ÖDEMELİ HATLARA ÖZEL İLETİŞİM VERGİSİ

Ön ödemeli hatlara yüklemeler için yapılan satışlar da özel iletişim vergisine tabi olacak. Ön ödemeli hat kullanıcıları tarafından yapılan yüklemelerin farklı oranlara tabi hizmetlerde kullanılması halinde, her hizmet tabi olduğu oran üzerinden vergilendirilecek.

 

Yüzde 25 ve yüzde 15 vergi oranlarını yüzde 5’e, yüzde 5 oranını ise sıfıra kadar indirmeye ve artırmaya Bakanlar Kurulu; ön ödemeli hatlara yapılan yüklemelerin farklı oranlara tabi hizmetlerde kullanılması halinde fazla tahsil edilen vergiyi kullanıcıya ödenmesi koşuluyla mükellefe iade ettirmeye Maliye Bakanlığı yetkili olacak.

 

ENGELLİ İSTİHDAMI

Engelli istihdamını teşvik edilecek ve bu amaçla, korumalı iş yerlerinde istihdam edilen, iş gücü piyasasına kazandırılması güç olan zihinsel ve ruhsal engelli çalışanlar için diğer kişi ve kuruluşlar tarafından karşılanan tutar dahil, yapılan ücret ödemelerinin yıllık brüt tutarının yüzde 100′ü oranında iş yeri indirimi yapılacak. İndirim her bir engelli çalışan için 5 yıl süreyle uygulanacak. Korumalı iş yerlerinde çalışan engellilerin işsizlik sigortası işveren payı, İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanacak.

 

YER DEĞİŞTİRME TALEPLERİ

Verilecek rapora göre kendisi, eşi veya birinci derece kan hısımlığı bulunan bakmakla yükümlü olduğu aile fertleri engelli olan memurların engellilik durumundan kaynaklanan yer değiştirme taleplerinin karşılanması için düzenlemeler yapılacak.

Milli Eğitim Temel Kanunu’nun eğitim kurumlarının dil, ırk, cinsiyet ve din ayırımı gözetilmeksizin herkese açık olduğunu vurgulayan maddesine, ayrımcılık yapılamayacak hususlar arasına “engellilik” ibaresi de eklendi.

 

AİLE BAKANLIĞINA BAĞLI DÖNER SERMAYE KURULACAK

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı döner sermaye işletmesi kurulacak.Bu yönde;Sosyal  hizmet   kuruluşlarının , kendisine teslim edilen çocuk hakkında yapacağı inceleme sonucu hazırlayacağı raporda, çocuğun derhal korunma altına alınmasını gerektiren bir durum olmadığı ve ailesine teslim edilmesinde herhangi bir sakınca bulunmadığı kanaatine varması halinde mülki idare amirinin onayıyla çocuk ailesine teslim edilebilecek.

 

MUHTAÇ DEĞİL İHTİYACI OLAN

Sosyal Hizmetler Kanunu’ndaki “muhtaç” ibareleri, “ihtiyacı olan” olan şeklinde değiştirilecek.

Her ne ad altında olsun her türlü gelirler toplamı esas alınmak suretiyle hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir tutarı, 16 yaşından büyükler için her yıl belirlenmiş olan asgari ücretin aylık net tutarının 2/3′ünden daha az olan bakıma ihtiyacı olan engellilere, resmi veya özel bakım merkezlerinde bakım hizmeti ya da sosyal yardım yapılmak suretiyle evde bakımına destek verilmesi sağlanacak. Hanede birden fazla bakıma ihtiyacı olan engelli bulunması halinde, hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir tutarının hesaplanmasında birinci bakıma ihtiyacı olan engelliden sonraki her bakıma ihtiyacı olan engelli iki kişi sayılacak.

65 yaşını doldurmuş ve her ne ad altında olursa olsun her türlü gelirler toplamı esas alınmak suretiyle, hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir tutarı 16 yaşından büyükler için belirlenmiş olan asgari ücretin aylık net tutarının 1/3′ünden az olan Türk vatandaşlarına, Kamu İhale Kanunu’nun tabi olduğu usule göre hizmet alımıyla bakım hizmeti verilebilecek.

 

BAĞ-KUR’LULAR DİKKAT

-BAĞ-KUR’lu isterse prim borcu silinebilecek;

1- Gerek 1479 sayılı Bağ-Kur, gerek 2926 sayılıTarım Bağ-Kur ve gerekse 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu gereğince SGK’ya 24 aydan çok Bağ-Kur prim borcu olanların hem borçları, hem de borçlu oldukları sigortalılık süreleri silinecek. Mesela, BağKur’a (4/B) 10 yıllık 55 bin lira borcu olan birisinin hem 55 bin liralık Bağ-Kur borcu hem de 10 yıllık Bağ-Kur’luluk süresi silinecek.

2- Bağ-Kur’un hem borcunun hem sigortalılık süresinin silindiği dönemlerde SSK çalışması varsa, Bağ-Kur süresi silindiği için artık SSK ile Bağ-Kur çakışması ortadan kalkacağından, esasen Bağ-Kur ile çakıştığı için geçersiz olan SSK prim ödeme günleri de yasal ve geçerli hale gelecek.

-Ocakta Meclis’e gelecek tasarıyla, Bağ-Kursigortalısından GSS’li ve prim borçlusu işverene kadar 5.5 milyon kişinin gecikme zammının yarısı silinip borç 36 taksite bölünecek.

Zorunlu Genel Sağlık Sigortası kapsamında halen 3 milyon kişinin GSS prim borcu birikti . Bunlardan 550 bin kadarı da gelir testine zamanında gitmediği için borçları aylık geliri 2 asgari ücretten fazlaymış gibi her ay 240 lira borç çıkarılmış . Torba Kanun ile 240 lira borç yazılan kişiler yeniden gelir testine tabi tutulacak. Öte yandan GSS borçlularının anaparaları hariç gecikme zamları da yüzde 50’si silinerek 36 ay taksitle ödenebilecek.

 

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda "Torba Kanun" teklifinin görüşmeleri devam ediyor.

Görüşmeler sırasında AK Parti, internet ile ilgili düzenlemeler içeren önergeler verdi.

Kabul edilen önergelere göre trafik bilgisi yeniden tanımlandı. Trafik bilgisi, taraflara ilişkin IP adresi, verilen hizmetin başlama ve bitiş zamanı, yararlanılan hizmetin türü, aktarılan veri miktarı ve varsa abonelik bilgilerini içerecek.

TİB Başkanlığı, siber güvenlikle ilgili bilgileri ve mahkemelerce talep edilen trafik bilgilerini içerik, yer veya erişim sağlayıcılardan isteyebilecek. Trafik bilgisi ancak bir suç soruşturması veya kovuşturması kapsamında mahkemelerce talep edilmesi halinde TİB Başkanlığı tarafından içerik sağlayıcı, yer sağlayıcı veya erişim sağlayıcıdan alınarak, verilecek.

TİB Başkanı tarafından verilen erişimin engellenmesi kararı, 24 saat içinde sulh ceza hakiminin onayına sunulacak. Hakim, onayına sunulan konuyla ilgili 48 saat içinde karar verecek.

Komisyon üyelerine bilgi veren TİB Başkanı Cemalettin Çelik, trafik bilgisinde, iletişimin içeriğine ilişkin bilgi bulunmayacağını belirterek, bu verilere göre bir insanın mahkum edilmesinin mümkün olmadığını söyledi.

CHP İzmir Milletvekili Erdal Aksünger, AK Parti'nin önergelerine katılmadıklarını dile getirerek, "Ben senin ne yaptığını izliyorum" denilerek, insanların tehdit edildiğini savundu.

Veri güvenliğinin sağlanması gerektiğinin altını çizen Aksünger, özel hayatın gizliliğinin ihlaliyle ilgili kararları TİB Başkanı'nın değil, savcıların vermesi gerektiğini söyledi. Yetkinin TİB Başkanı'nda olmasının yanlış olduğunu savunan Aksünger, "Binlerce şikayet geldiğinde nasıl 24 saatte mahkemeden karar alacaksınız? Almazsanız suç işlemiş olacaksınız. Bürokratını mahkum eden iktidar var. Siz TİB Başkanlığını yakında bırakırsınız" diye konuştu.

Oturuma başkanlık eden Başkanvekili AK Parti Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç de hakim kararının 48 saat içinde verilmesinin Anayasa'nın amir hükmü olduğuna işaret ederek, bu süre içinde karar verilmesinin maddeye eklenmesiyle önergeyi oylattı.

 

TAŞERON DETAYLARI

Taşeron işçilerin merakla beklediği haber sonunda geldi. Taşeron işçilerin yapılacak düzenlemeler belli oldu. İşte yeni Torba Yasası'ndaki Taşeron İşçiler için yapılan düzenlemeler. Torba yasa tasarısı ve Taşeron işçi düzenlemesi hakkında detaylı bilgiyi sizler için derledik.

SEÇİMDEN HEMEN SONRA

Kamuda ve özel sektörde çalışan taşeron işçilerinin gözü kulağı Ankara'ya çevrildi. Sosyal güvenlik alanında köklü adımlar atan hükümet, Bağ-Kur borcu olanlardan taşeron işçilere kadar geniş bir yelpazede önemli düzenlemeler yapmaya hazırlanıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nca hazırlanan tasarı, Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldı. Tasarı ile taşeron işçilerin asgari sözleşme süreleri 3 yıla çıkarılıyor.

 İŞ KAYBETME KORKUSU BİTİYOR

Tasarıya göre; taşeron işçilerin yıllık izinleri, ödenmeyen ücretleri de güvence altına alınıyor. Her yıl girdi-çıktı yapılması nedeniyle kıdem tazminatı hakkı kazanamayan işçilerin mağduriyeti bitiriliyor. Bugüne kadar 1 yıldan kısa tutulan ve bu yolla kıdem tazminatı almaları önlenen taşeron işçilerle yapılacak sözleşmeler 3 yıldan kısa olmayacak. Niteliği gereği süreklilik arz eden hizmetlerin teminine yönelik ihaleler, 3 yıllık bir süre için yapılacak. Böylece işçiler, her yıl işini kaybetme korkusu yaşamayacak.

 İŞ HAYATINDA ESNEKLİK

Bakanlık, kiralık işçi düzenlemesi konusunda da çalışma yaptı. İzne ayrılan bir çalışanın yerine alınacak geçici işçinin ücreti de önceki ile aynı olacak. Düzenleme, firmaların geçici işler için istihdam bürolarından işçi talep etmesini getiriyor. İşçi kiralama sisteminde çalışanın maaş, tazminat, sigorta primi gibi yükümlülüklerini işveren yerine özel istihdam büroları üstleniyor.

 'KÖKTEN ÇÖZÜYORUZ'

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, taşeron işçilerle ilgili düzenlemenin detaylarını açıkladı. Aynı işyerindeki çalışma farklılığını ortadan kaldırmak istediklerini dile getiren Çelik, şunları kaydetti:

 TIBBİ SEKRETER ASIL İŞÇİ OLACAK: Taşeronla ilgili bir sıkıntı var, bunun farkındayız. Bu meseleyi kökten çözüyoruz, bundan sonra 2 işçi bir işyerinde farklı statüde çalışmayacak, bunu kaldırıyoruz. Örneğin; Karayolları'nın 10 bin kişiye, Sağlık Bakanlığı'nın 10 bin kişiye ihtiyacı varsa orada taşeron işçi değil, asıl işçi çalışacak. 'Hiç hizmet alımı olmasın' diyorsanız bu doğru olmaz, hizmet alımında eşitsizlik olmaması lazım. Hastanede 2 kişi çalışıyor, biri tıbbi sekreter taşeron işçisi, diğeri ise hastane personeli ve aralarında statü farkı çok fazla. Demek ki hemşireyi, tıbbi sekreteri, hasta bakıcıyı asıl işçi olarak çalıştıracaksın, bunu kesinlikle çözeceğiz.

 KANUN ÇİZGİYİ ÇİZİYOR: Taşeron uygulaması çile uygulamasına dönmüştür. Onun için Sayın Başbakan'ın talimatıyla bu çalışmayı tamamladık. Hizmet nerelerde alınacak belli olacak, hizmetin alınmayıp asıl işçi olarak kimler çalışacak bu çizgi net olarak kanun tarafından çiziliyor.

 SENDİKAL HAKLAR: Yıllık izni kullandırılacak ve asgari 3 yıllık sözleşme yapılacak. Diyelim hizmet alımı ihtiyacı var belediyenin, 5 yılda hizmet alımı şeklinde sözleşme yapabilecek ama 'asıl iş' dediğimiz yerde taşeron işçi çalıştırılamayacak. Alt işveren işçileri asıl işçiler gibi sendikal haklarını aynen kullanacak. Sendikaya üye olacaksınız, toplu sözleşme hakkı elde edeceksiniz.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

EKMELEDDİN İHSANOĞLU'NDAN ÇOK BÜYÜK GAF!...
EKMELEDDİN İHSANOĞLU'NDAN ÇOK BÜYÜK GAF! İZLE. CHP ve MHP'nin çatı Cumhurbaşkanı adayı Prof. Dr. Ekmeleddin...

Haberi Oku