GÜNDEM:
Yeni internet yasasına göre neler yasaklandı - İnternette yeni kurallar
Mecliste kabul edilen yeni internet yasası Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayını bekliyor. Gül, yasayı onaylarsa,CHP, konuyu Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne götürecek. Peki internet yasasının kuralları neler? İşte internet yasasının kuralları...  Neler yasak?
Yeni yasaya göre özellikle ilk dikkat edilmesi gereken konu özel hayat. Özel hayatın gizliliğini ihlal eden yayın, resim ve videolar, hakaret içeren her türlü içeriği yayınlamak yasak. Erişim Sağlayıcılar Birliği, internet trafiği bilgilerini 2 yıl boyunca saklı tutacak. Yani bir internet kullanıcısı iseniz, internette internette hangi sitelere girdiğiniz, akıllı telefonlardan hangi uygulamaları kullandığınız tespit edilecek. Önceden erişimin engellenmesi için mahkemeye başvurulması gerekiyordu. Şimdi ise sitelerdeki içeriğin uygunluğuna ilişkin itirazlar Erişim Sağlayıcıları Birliği adıyla çatı örgütüne yapılacak. Bu birlik TTNET, Turkcell, Vodafone veya Superonline gibi tüm mobil ve sabit internet servis sağlayıcı şirketlerini kapsıyor. Engelleme kararını 4 saat içinde uygulanabilecek.
maya geçecek. 

Bu arada site yerine internet sayfaları engellenebilecek. Yani attığınız 'bir tweet uygunsuz’ bulunursa ya da YouTube videosu engellenecek.  Engellemeler ise IP adresi üzerinden yapılacak. ‘DNS’ numarası veya VPN servisi kullanmak işe yaramayacak. 
Hâkimler ise, 24 saat içinde sansür kararı verebilecek. Eğer uygunsuz içerik çırılmazsa, 500-1000 TL arasında günlük para cezası kesilecek. 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

GAZETELERİN 1. SAYFA HABERLERİ- 20 ağustos...
GAZETELERİN 1. SAYFA HABERLERİ- 20 ağustos 2014 Çarşamba- gazete manşetleri-gazete oku Gazete okumak için...

Haberi Oku