MAGAZİN:
Selfie ne demek? Selfie fotoğraf nasıl çekilir? Ünlülerin Selfie tutkunluğu!

Selfie Fotoraf bu aralar devamlı gündemde peki bu Selfie ne demek? Selfie fotoğrafın amacı nedir? Selfie fotoğraf olmayınca hit olmuyor mu? Selfie fotoraf nasıl çekiliyor? Selfie kralı kim?

Son yıllarda çığ gibi büyüyen sosyal ağ kullanıcılarının sayısı yepyeni kavramların da ortaya çıkmasına neden oluyor. Özellikle tüm dünyada en popüler sosyal ağ siteleri olan Facebook, Twitter ve Instagram gibi platformlar bu yeni kavramların ortaya çıkmasına öncülük ediyor. Geçtiğimiz dönemlerde buzdolabına kafa sokarak fotoğraf çektirme, ünlü şarkıcı Doğuş’tan hatırlayacağınız saksıyla fotoğraf çektirme ve geçtiğimiz günlerde çorapla fotoğraf çektirme gibi akımlar aniden ortaya çıkan ve sosyal ağların gücü sayesinde çok hızlı yayılan akımlar olmuştu. Son zamanlarda ise yeni mode selfie fotoğraflar oldu. Biz de bu yeni akıma kayıtsız kalamadık ve “selfie” ne demek, “selfie fotoğraf” nedir sorularını sizler için cevaplamaya çalıştık. Selfie ve Selfie Fotoğraf kavramlarıyla ilgili detaylı bilgi haberin devamında.Selfie kralı James Franco İnternette ‘selfie kralı’ olarak anılan aktör James Franco, yılın fenomeni için The New York Times gazetesine selfie çekmenin inceliklerini ve ünlüler için neden önemli olduğunu anlatan bir yazı kaleme aldı.
Selfie kralı James Franco İnternette ‘selfie kralı’ olarak anılan aktör James Franco, yılın fenomeni için The New York Times gazetesine...Dikkat çekmenin yeni bir güç olduğunu ifade eden Franco, “Eğer sizde insanların ilgisini çektiğiniz bir insansanız, selfie bunun için en güçlü seçenek. Bu pozları paylaşmak için çok farklı nedenlerimiz olabilir, ancak onlar sayesinde dünyaya kişiliğimiz hakkında bilgi sunuyoruz.Bir hesaba girip selfie göremeyince üzülüyorum. Sosyal medya çağında, selfie birinin gözlerinin içine bakıp ‘merhaba’ demek” sözleriyle düşüncelerini açıkladı.Franco, selfie çekmenin inceliklerini de anlatmayı ihmal etmedi.Genellikle köpek yavruları ya da çıplak poz vermeyi tercih ettiğini belirten oyuncu, bunun daha çok dikkat çektiğinin altını çizdi.İngiltere'nin saygın üniversitelerinden Oxford, "Bir kişinin telefon kullanarak kendi fotoğrafını çekmesi" anlamına gelen "selfie"yi 2013 yılının sözcüğü ilan etmişti...

Selfie Ne Demek?
Selfie İngilizce bilenlerin bildiği bir kavramdır. “öz, kendi, kendine…” gibi anlamlara gelen “self” kelimesinin biraz geliştirilmiş versiyonudur. Self kelimesi aşağıda belirttiğimiz birçok anlam taşımaktadır. İsim, zamir ve sıfat anlamlarını ayrı ayrı verdik.
isim
kendi
öz
kişilik
kişi
bencillik
çıkar
karakter
şahsi çıkar


zamir
kendi
kendine
kişisel
şahsi
özel
sıfat
aynı
düz renkli
Aslında Self kelimesi daha çok bir ön ek ya da son ek olarak kullanılır. Bunu birkaç örnekle açıklayalım;
Self-confidence: Özgüven
Self abasement: Kendini aşağılama
Myself: kendim
Yourself: kendin
Himself: kendi
Hadi bir de cümle içinde bir örnek verelim;
Do it yourself: Kendin yap
Verdiğimiz örnek cümle de sosyal ağlar sayesinde kalıp haline gelmiş ve artık sadece kısaltması (DIY) kullanılan bir kavram olmuştur.
Selfie Fotoğraf Nedir?
Selfie kelimesi ise self kelimesinden türemiştir ve yine self kelimesi ile aynı anlamı taşımaktadır. Örneğin geçtiğimiz günlerde izlenme rekorları kıran, Messi ve Kobe Bryant’ın rol aldığı THY reklamının adı “Messi and Kobe Selfie Shootout” idi. Reklamı izlediyseniz zaten Messi ve Kobe’nin dünyanın çeşitli yerlerinde kendi kendilerinin fotoğraflarını çektikleri bir yarış içinde olduklarını hatırlayacaksınız. Bundan da anlaşılacağı üzere sosyal ağlarda moda olan “selfie fotoğraf” kavramının anlamı “kendinin fotoğrafını çekmek”tir.
Selfie Ne Demek? Selfi Fotoğraf Nedir? başlıklı yazımızı şöyle güzel bir Selfie Fotoğraf ile bitirmezsek ayıp olur :)
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Beren Saat'in Los Angeles'teki kınasından ilk...
Uzun bir birlikteliğin ardından evlilik kararı alan ünlü oyuncu Beren Saat ile ünlü şarkıcı Kenan Doğulu...

Haberi Oku