Okullar 28-29 Kasım'da tatil edilecek!
BS'den Merkezi sınav sistemi'ne geçiş yapıldı ve bugün milyonlarca öğrenci, Merkezi sınav sistemi yaptılar. OEGS sınav sonuçları ve tüm detayları için E-Okul ve MEB sayfalarını takip edebilirsiniz. 
2013-2014 MEB Ortaöğretime Geçiş Ortak Sınavları takvimine göre, merkezi ortak mazeret sınavları birinci dönem tarihleri 14-15 Aralık 2013 tarihlerinde yapılacak. Bu sınavlara, 28-29 Kasım 2013 tarihlerinde yapılan Ortaöğretime Geçiş Ortak Sınavları’na (Merkezi ortak yazılı sınavları) herhangi bir nedenle giremeyen öğrenciler katılabilecek. Kasım ayındaki sınavlara giren öğrenciler mazeret sınavına giremeyecek.
Mazeret sınavları ile ilgili MEB’den yapılan açıklama
Ortak sınav/sınavlara girmeyen öğrencilerden mazeretleri okul müdürlüğünce uygun görülenlerin mazeret sınavları, sınav takviminde belirtilen tarihlerde yapılacaktır. Mazeret sınavları da her gün üç oturum olmak üzere altı oturum halinde Bakanlık tarafından belirlenecek okullarda yapılacaktır.
Merkezi ortak sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?
Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu yıl ilk defa yapacağı merkezi ortak yazılı sınav sonuçları birinci dönemi kapsayan 28-29 Kasım 2013 ile 14-15 Aralık 2013 tarihlerinde yapılacak olan asıl ve mazeret sınavları tamamlandıktan sonra Ocak 2014 itibariyle açıklanacak. 8 .sınıflar, Ocak ayı içinde sınav sonuçlarını Milli Eğitim Bakanlığı’nın e-okul sayfasına giriş yaparak öğrenebilecek. 
8. sınıflar merkezi ortak sınavlarla ilgili tüm işlemlerini okul müdürlükleri ve MEB’in e okul veli bilgilendirme sistemi aracılığıyla da yapabilecek
İkinci dönem MEB ortak yazılı sınav ve sonuçların açıklanma tarihi
İkinci dönem merkezi ortak sınavlar 8-29 Nisan 2014’te yapılacak. Bu sınava giremeyen adaylar  10-11 Mayıs 2014 tarihinde mazeret sınavına girecek. Sonuçlar her iki sınav tamamlandıktan sonra Haziran 2014’te açıklanacak.
Puan hesaplaması nasıl yapılacak;
Ortak sınavlara katılacak öğrencilerin puanı, tek puan türünde hesaplanacak. Her soru eşit ağırlığa sahip olacak. Her adayın cevap kağıdı, 2 optik okuyucu tarafından çift kontrol sistemiyle okutulacak. Her test için doğru cevap sayıları esas alınarak ham puanlar bulunacak. Yanlış cevap sayısı doğru cevap sayısını etkilemeyecek.
Her dönem yapılan ortak sınavlarda ağırlıklandırılmış puanların hesaplanmasında Türkçe, matematik, fen ve teknoloji dersleri için dört, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil ve din kültürü ve ahlak bilgisi için iki katsayısı o dersin puanıyla çarpılarak herbir dersin ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı hesaplanacak. Puanlama 700 tam puan üzerinden yapılacak.
Ortaöğretime yerleştirmeye esas puan hesaplamasında öğrencilerin, 6, 7 ve 8'inci sınıf yıl sonu başarı puanlarıyla 8'inci sınıf ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı toplanacak, elde edilen toplam ikiye bölünerek merkezi sistemle öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına yerleştirmeye esas puan hesaplamasında kullanılacak. Puanlama 500 tam puan üzerinden yapılacak.

8. sınıflar için yapılan Liselere Giriş Sınavı'ının ilk ayağı bugün gerçekleştirildi. 28-29 Kasım'da yapılacak olan sınavların ikinci oturumu yarın yapılacak. Bu iki sınavdan sonra 28-29 Nisan'da bir kez daha sınava girecek olan 8. sınıf öğrencileri, toplamda girdikleri 4 sınav sonunda almış oldukları notların ortalamasına göre liselere girecek.

2004 yılında son kez yapılan LGS isimli sınav bu sene tekrar geldi. 'Ortak sınav' ismiyle de adlandırılan sınava giren öğrenciler oldukça heyecanlıydı. Öğrencilerin içeriye telefon ve teknolojik bir alet yasaklanmıştı. Yarın da İnkılap Tarihi, Fen Bilgisi, testlerine girecekler. 8. sınıflar 2 gün boyunca sınavda ter döekrken 6. ve 7. sınıflar da tatil yapacak. Diğer sınav sistemlerinden farklı olan LGS'de, öğrenciler kendi okullarında sınava girecek. Ancak Ortaöğretim Kurumları ile örneğin 8. Sınıf öğrencisi bulunmayan İmam Hatip Ortaokulları ve müstakil köy ilkokulları gibi okulların da tatil olup olmayacağı ayrı ayrı belirtilmedi. ORTAK SINAVLAR ARASINDA TÜM OKULLAR TATİL Sınav kılavuzu ile yapılan açıklamalara bir bütün olarak bakıldığında Ortaöğretime geçiş sistemi dahilinde okullardaki eğitim ve öğretim Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığınca belirlenen akademik takvime paralel şekilde uygulanacaktır. Ortak sınavlar sırasında tüm okullar tatil edilecektir. Uygulanan tatiller eğitim öğretim süresinin sonuna eklenecektir. Bu nedenle eğitim ve öğretim yılında herhangi bir kısalma söz konusu olmayacaktır. SINAVDA GÖREVLİ OLAN ÖĞRETME EK DERS ALACAK MI? Ek ders ücreti hakkı olan ancak okulun tatil edilmesi nedeniyle derse giremeyen ve sınavda da görevli olmayan öğretmenlerin ek ders ücreti ödenecek mi? Öğretmenlere, sınavda görev alıp almadığına bakılmaksızın sınavlar nedeniyle tatil edilen günlerde de o günün ek ders ücreti verilecektir.

Örnek Ortak Sınav soruları için tıklayınız...

Liselere Geçiş Ortak Sınav (TEOGS) soru ve cevapları için tıklayınız....

 8. Sınıf Ortak Sınav soru ve cevapları. 8. sınıf 1. dönem TEOGS Örnek Sınavı. TEOGS 8.sınıf 1.dönem sınav soruları ve cevapları'nın örnekleri meb.gov.tr'de yayınlandı.  2013-2013 8. sınıf 1. dönem ortak sınav soru ve cevapları için aşağıdaki link'e tıklayınız.

Örnek Ortak Sınav soruları için tıklayınız...

Liselere Geçiş Ortak Sınav (TEOGS) soru ve cevapları için tıklayınız....

Sınavı (SBS) yerine öğrenciler 8. sınıfta 2 dönemde de 6 tane dersten 1 defa olmak şartıyla senede 12 sınava tabii tutulacaktır. Yeni sistemde  türkçe, matematik,fen ve teknoloji, TC inkılap tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi , yabancı dil olmak kaydıyla toplam 6 dersten kasım ayının son haftası ilk ortak sınav yapılacaktır. İkinci  merkezi ortak sınav ise 2014 eğitim dönemi Nisan ayının son haftasında yapılacak. 8. sınıf ortak yazılı konuları dağılımı, 8. sınıf ortak yazılı soruları hangi konulardan çıkacak.

Ortaokul 8. sınıfları için birinci dönem ortak sınavı 28-29 Kasım 2013'te, bu sınavın mazeret sınavı ise 14-15 Aralık 2013'te yapılacak. Sınav sonuçları ocak ayında açıklanacak.

İkinci dönem sınavları isi 28-29 Nisan 2014'te, mazeret sınavı ise 10-11 Mayıs 2014'te düzenlenecek. Sınav sonuçları ise haziran ayında açıklanacak.

Ortak sınavların birinci gün oturumlarında saat 9.00'da Türkçe, saat 10.30'da matematik, saat 12.00'de din kültürü ve ahlak bilgisi sınavları yapılacak.

Sınavların ikinci gün oturumunda ise saat 9.00'da fen ve teknoloji, saat 10.30'da T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, saat 12.00'de yabancı dil sınavları yapılacak. Her sınav için 40'ar dakika süre verilecek.
Öğretmenler, sınavlarda kendi okullarından farklı bir okulda görevlendirilecek.

Parasız yatılılık ve bursluluk hakkından yararlanmak isteyen 8. sınıf öğrencileri ayrıca PYBS'ye girmeyecek, ortaöğretime yerleştirmeye esas puanı ile değerlendirilecek.

Merkezi sistem yerine getirilen 8. Sınıf MEB Merkezi Sistem Ortak Sınavı Konu Başlıkları
Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş olarak belirlenen yeni modelde tek Seviye Belirleme Sınavı (SBS) yerine öğrenciler 8. sınıfın her dönem 6 dersten birer kez olmak üzere yılda 12 sınava girecek.

Yeni sistemde Türkçe, matematik, fen ve teknoloji, TC inkılap Tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi olmak üzere 6 dersten ilk sınav Kasım ayının son haftasında yapılacak.

Öte yandan yarında sınavlar yapılmaya devam edecektir ve aradığınız tüm bilgiler için bizden ayrılmayınız.
8. sınıflar için yapılan sınav dolayısıyla okullariki gün boyunca kapalı olacak.  Ortak sınavlar dahilinde tüm öğrenciler tatil olacak. Sınava giren öğretmenler ek ücret alacaklar. 

TEOG sınavların birinci günü bu sabah 9'da yapıldı. yapırn da sınav 9'da balşlayacak. Sınavların diğer sınavlardan farkı her öğrenci kendi okulunda sınava giriyor. Bunun yanı sıra öğrenciler, yarınki sınavdan sonra Nisan ayında 2 sınava dha girecek ve bu 4 sınavın ortalaması alınarak öğrenciler liselere yerleştirilecek. Uzmanların aktardığına göre Nisan ayındaki sınav belirleyici rol oynayacak. 

TEOG meb Matematik,Türkçe,Din Kültürü Sınav Soru Cevapları1.Oturum Meb.gov.tr’den Öğrenme OGES 
2013 2014 eğitim yılında ilk yapılacak olan TEOG Ortak Sınavı 28 Kasım günü ilk oturumu  saat 09:00'da başlayacaktır.
Bakanlığımızca 2013-2014 eğitim öğretim yılında gerçekleştirilecek Ortak Sınavların uygulamasına 
yönelik usul ve esasları içeren “Ortaöğretime Geçiş Ortak Sınavları e-Kılavuzu” kamuoyu ile paylaşılmıştır. 
28-29 Kasım 2013 tarihinde gerçekleştireceğimiz ortak sınavlar öncesinde, 01 Kasım 2013 tarihinde 81 
ilin pilot bölgesinde “Ortak Sınavlar Pilot Uygulaması” adı altında paylaştığımız çalışma sonrasında; idarecilerin, 
velilerin ve öğrencilerin uygulama hakkındaki görüşleri alınmıştır. 
Bakanlığımız, kamuoyundan ve pilot bölgelerden alınan görüşleri değerlendirerek Ortak Sınavların 
uygulamasına ilişkin aşağıda yer alan değişikliklerin yapılmasının, uygulama için daha verimli olacağına karar 
vermiştir. 
1. Ortak Sınavlar, ülke genelinde olağanüstü haller ve özel durumlar dışında öğrencilerin öğrenim 
gördükleri okullarla, yurt dışında; KKTC ve Bakanlığımıza bağlı okulların bulunduğu, sınav yapılması uygun 
görülen merkezlerde Türkiye saatiyle 09.00, 10.10 ve 11.20’de başlayacak ve aynı anda yapılacaktır. 
 
Sınavlar arası dinlenme ve hazırlık süresi, öğrencilerimiz üzerinde oluşabilecek sınav kaygısını, stresini 
engellemek amacıyla 30 dakikaya indirilmiş ve sınav saatleri tabloda yer aldığı şekilde yeniden düzenlenmiştir. 
ORTAK SINAVLAR 1. GÜN OTURUMU 
DERS ADI BAŞLAMA SAATİ SORU SAYISI SÜRESİ 
Türkçe 09.00 20 40 DAKİKA 
Matematik 10.10 20 40 DAKİKA 
Din Kültürü ve Ahlâk 
Bilgisi 
11.20 20 40 DAKİKA 
 
ORTAK SINAVLAR 2. GÜN OTURUMU 
DERS ADI BAŞLAMA SAATİ SORU SAYISI SÜRESİ 
Fen ve Teknoloji 09.00 20 40 DAKİKA 
T.C. İnkılâp Tarihi ve 
Atatürkçülük 
10.10 20 40 DAKİKA 
Yabancı Dil 11.20 20 40 DAKİKA 
 
2. Her bir ders için yapılacak sınav başladıktan sonra ilk 15 dakika içerisinde gelen öğrenciler sınava 
alınacaktır. Geç gelen öğrencilere ek süre verilmeyecektir. 
 
3. Her dersin sınavında ilk 20 dakika süresince öğrenciler sınıflarından çıkmayacak, ilk 20 dakika 
tamamlandıktan sonra sınavını tamamlayan öğrenci sınıftan çıkabilecektir. 
 
4. Her derse ait sınav süresinin tamamlanmasına 5 dakika kala, öğrenciler sınıftan çıkarılmayacaktır. Her 
ders sınavı tamamlanana kadar özel eğitim tedbiri olan öğrenciler hariç sınıfta en az iki öğrencinin kalmasına 
dikkat edilecektir. 
 
Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 
TEOG 1.dönem Merkezi ortak sınavı ikinci oturumu ise 29 Kasım cuma günü yapılacaktır.
TEOG 28 Kasım sınav soruları ve cevapları.TEOG tüm bölümlerin sınav soruları.TEOG matamatik soruları,türkçe soruları....TEOG sınav soru vecevaplarının hepsini meb.gov.tr’den ulaşabilirsiniz.TEOG 1.dönem sınav soruları ve cevapları.TEOG 1,2.oturum sınav soruları.TEOG sınavsonuçlar

TEOG 28 Kasım sınav soruları ve cevapları.TEOG tüm bölümlerin sınav soruları.TEOG matamatik soruları,türkçe soruları....TEOG sınav soru ve 
28 Kasım Teog Meb Sınav Soru ve Cevapları

cevaplarının hepsini meb.gov.tr’den ulaşabilirsiniz.TEOG 1.dönem sınav soruları ve cevapları.TEOG 1,2.oturum sınav soruları.TEOG sınav sonuçları.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
seher 4 ay önce

yabunlar ne yapmaya çalışıyor

Misafir Avatar
seymaa 8 ay önce

Ya iptal olan sorular icin ek puan varmiii

Misafir Avatar
lala 8 ay önce

beyler kasımdaki sınav teogun %30 unu etkiliyo neden kolay sordular zannediyorsunuz nisandakinden kötü alın en fazla anadolu sağlık lisesi kazanırsınız

Misafir Avatar
kemal elbisatanlı 8 ay önce

Hahahaha baby 8 yanl8ş

Misafir Avatar
yarın gel 8 ay önce

Fraktal sorusu iptal oldu ya neyin kafasını yaşıyorsunuz

Misafir Avatar
esra 9 ay önce

Evet ya

Misafir Avatar
Musti 9 ay önce

Cevab neey

Misafir Avatar
mağrur 9 ay önce

fraktallı sorunun neden yanlış olarak iptal edildiğini anlamadım.
farkedersin a şıkkında 1. adımda bir büyük üçgen 2. adımda 1/2 oranında küçülerek 2 katına çıkmış yani bir üçgen iki tane üçgen olmuş. 3. adımda ise şekil yine 1/2 oranında küçülerek 2 katına çıkmış 2 üçgeneden 4 üçgen oluşmuş.
burada orantılı bir şekil var.

9 AĞUSTOS EHLİYET SINAVI SONUÇLARI AÇIKLANDI!...
9 Ağustos'ta Yapılan Ehliyet Sınav Sonuçları Açıklandı, Milli Eğitim Bakanlığı MTSAS Ehliyet Sınav...

Haberi Oku