TOPLUM:
Kamuda Taşeron İşçilere Müjde! Kadro Verilecek mi? Taşeron İşçilere 2014 Sondakika
Sonunda taşeron işçilerin beklediği müjdeli haber geldi. Taşeron işçiler bu sene kadroya alınabilecek. Taşeron İşçilere Müjde! Kadro Verilecek mi? Taşeron İşçilere 2014 Sondakika. Yerel seçimlere 3 aydan az bir zaman kala kamu, hükümet taşeron işçilerine kapıyı açmaya hazırlanıyor. Sayıları 600 bini aşan taşeron işçilerin kamuda kadrolu olması için karar alındığı öğrenildi.

Ocak sonu ya da şubat ortasına kadar Torba Yasa’ya bir madde eklenerek ya da Bakanlar Kurulu kararı ile kadro izni çıkacak. Kamuda sayıları 600 bine yaklaşan taşeron işçilere kadro yolu açıldı. Edinilen bilgiye göre konu, Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda (EKK) görüşüldü ve karara bağlandı.

Ocak sonu ya da şubat başında taşeron işçilerin kadroya alınması planlanırken bunun için gerekli olan yasal düzenlemenin ya Torba Yasa’ya konularak ya da Bakanlar Kurulu kararı ile gündeme geleceği öğrenildi.

Yıllardır tartışma konusu olan kamuda çalışan taşeron işçiler ile ilgili, yerel seçimlere 3 aydan az bir süre kala ciddi bir adım atılıyor. Kamuda çalıştığı halde kamudaki haklardan yararlanmayan taşeron işçilerle ilgili pazarlıklar uzun süredir devam ediyordu.

KIDEMLERİ NE OLACAK?

Bu işçilerin bir bölümü taşeronun değil kamunun işini yaptıklarını öne sürerek dava açmış ve büyük çoğunluğu da bu davaları arka arkaya kazanmıştı. İşte dava açıp kazananların kamuda kadrolu olarak işe alınacağı konuşulurken, tamamı için böyle bir çalışma gündeme geldi.

Kamuda sağlık, temizlik, güvenlik ve dağıtım alanlarında çalışan taşeron işçilerin kadroya geçişi sırasında birikmiş kıdemlerinin ne olacağı ise henüz netlik kazanmadı. Geçişin kıdem tazminatları ile mi yoksa, kıdemler silinerek mi yapılacağı konusunda görüşmeler sürüyor. Kamu ciddi bir yük olarak gördüğü kıdem tazminatlarını üstlenmeme eğiliminde.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
ÜMİT67 AYDIN 4 ay önce

1990 yilinda hastane bi̇lgi̇ i̇şlem bölümü taşeron i̇şçi̇ olarak başladim.halen 2006 da aydin atatürk devlet hastanesi̇nde taşeron i̇şçi̇ olarak bi̇lgi̇ i̇şlem bünyesi̇nde çalişmaktayim.yillardir bi̇ze kadro sözü veri̇ldi̇.olmadi. i̇şallah başbakanimiz bunu yeri̇ne geti̇ri̇rde bi̇zde mutlu oluruz.

Misafir Avatar
mhjk 4 ay önce

iii

Misafir Avatar
ali ...... 4 ay önce

biz üvey evlatmıyız niye üvey evlat muamelesı goruyoruz aynı isi yapıyoruz az maas alıyoruz böyle müslümanlık olurmu?

Misafir Avatar
Tahir .çetin 4 ay önce

Ben.kredi.yurtlar.kurumun.da.kaleriför.cüyüm.İNŞALLAH.bizde.kadro.ya.alır.sınız.ALLAH razı olsun.başbakanım
bizi.taşörenden.kurtar.dur.mak.yok.yola.devam

Misafir Avatar
kamuda çalışan güvenlik görevlisi 4 ay önce

Biz hakkımızı istiyoruz

Misafir Avatar
ayşe karataş 7 ay önce

oylarım tayip babanın kadro olursa nöbetten çıkıp ev işine gitmeyeçeyim cocuklarım özledim

Misafir Avatar
taşaron 7 ay önce

slm insana insan gibi baka bilmeli başbakan ve şimşek insan gibi görmüyor biz taşaronları bi an olsun kendilerini bizlerin yerine koyup düşünsünler heryönüyle sonra kendilerini hak hukuk ve vicdanlarıyla baş başa kalsınlar allaha emanet olun

Misafir Avatar
HIDIR Babayiğit 7 ay önce

Taşarona kadro varsa AKP oy da var ben inanıyorum inşallah sayın cumhurbaşkanımız ve sayın başbakanımız anlar halimizden bizde insan gibi yaşamak istiyoruz

Okullar ne zaman açılacak?
Maraton başlıyor, İlk, orta ve liselerde 2014-2015 eğitim öğretim yılının 15 Eylül Pazartesi günü...

Haberi Oku