TOPLUM:
Marmararay ''Asrın Projesi '' ne zaman açılıyor.Guzergahları
 İnsanlı ilk test sürüşü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşen Marmaray tüp geçidin resmi açılışı yine Başbakan Erdoğan tarafından 29 Ekim 2013’te Cumhuriyet Bayramı’nda yapılacak. Marmaray ilk etapta 15 kilometrelik bir güzergah olan Avrupa Yakası’nda Kazlıçeşme ile Anadolu Yakası’nda Ayrılıkçeşme durakları arasında sefer yapılacak. Marmaray’ın açılışıyla birlikte modernizasyonu tamamlanan ve yeni inşa edilen Kazlıçeşme, Yenikapı, Sirkeci, Üsküdar ve Ayrılıkçeşme (İbrahimağa olarak da biliniyor) durakları hizmete girecek.

Banliyö hattı 2015’te

Asya ile Avrupa’yı birbirine bağlayan Marmaray kapsamında yenilenmesi için kapatılan Halkalı-Kazlıçeşme ve Söğütlüçeşme-Gebze banliyö hatlarının modernizasyonu ise 2015’te bitecek. Ulaştırma Bakanlığı’ndan banliyö hatlarının hizmete açılmasıyla ilgili net bir tarih verilmezken, Marmaray Projesi Banliyö Hatları Modernizasyonu (CR3) Sözleşmesi’nin tamamlanma tarihi 18 Haziran 2015 olarak gözüküyor. Proje kapsamında toplamda mevcut olan 37 istasyon yenilenerek metro standartlarına yükseltilecek.

İki dakikada bir sefer

Marmaray, İstanbul Avrupa yakasından Kazlıçeşme durağından başlayarak önce Yenikapı’ya uğrayacak. Ardından Sirkeci İstasyonu’ndan yolcu alıp rotasını İstanbul Boğazı’nın altından Üsküdar Meydan’a çevirecek. Üsküdar Meydan’da ise 90 derece güneye dönüş yaparak Kadıköy istikametine yönelecek Marmaray güzergahının Anadolu yakasındaki ikinci durağı Ayrılıkçeşme olacak. Marmaray hareket saatleri yolcu yoğunluğuna göre 2-10 dakika arasında sefer yapacak şeklinde düzenlenecek kapasiteye sahip. Projenin Üsküdar durağı 20 kilometrelik Üsküdar-Çekmeköy metro hattı ile bağlantılı olacak. Ancak Üsküdar-Çekmeköy metro hattı da 2015’te açılacak.

Ayrılıkçeşme’de inip, Marmaray’a transfer olabilecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ise Kazlıçeşme ve Yenikapı duraklarına gidiş-geliş için yeni otobüs hatları oluşturuyor.

Boğaz 4 dakikada geçilecek

Tamamı 76.3 km. olan projenin bitmesiyle Üsküdar-Sirkeci durakları arasını yani Avrupa’dan Anadolu’ya geçiş yaklaşık 4 dakika, Söğütlüçeşme-Yenikapı arası 12 dakika, Bostancı-Bakırköy arası 37 dakika, Gebze-Halkalı arası yolculuk süresi ise 105 dakikada alınacak. Saatte 28 trenin çalışacağı Marmaray’ın geçiş ücreti 1.95 TL olarak açıklanırken, tek yönde saatte 75 bin, günde yaklaşık 1 milyon yolcu taşınacak.

Haliç Metro Köprüsü de 29 Ekim’de test edilecek

29 Ekim’de bir sürpriz de Haliç Metro Geçiş Köprüsü’nde yaşanacak. Aynı gün Başbakan Erdoğan, Haliç Metro Geçiş Köprüsü’nde ilk test sürüşünü de yapacak. Daha sonra test sürüşleri yaklaşık iki ay sürecek. Günde 1 milyon yolcunun kullanması beklenen köprü Ocak 2014’te İstanbulluların hizmetine girecek. İstanbul Metrosu’nun en önemli aşamalarından biri olan Haliç Metro Geçiş Köprüsü test sürüşleri tamamlandığında, Hacıosman’dan metroya binen yolcular, kesintisiz olarak Yenikapı aktarma istasyonuna ulaşacak. Burada Marmaray Burada Marmaray bağlantısıyla, Kadıköy-Kartal, Bakırköy-Atatürk Havalimanı veya Bağcılar-Başakşehir’e giden raylı sistemlerle yolculuk edilebilecek.

Dünyadaki en önemli projelerden biri olan Marmaray Projesi, İstanbul'un kentsel yaşantısını sağlıklı olarak sürdürebilmesi, kentlilere çağdaş bir kent yaşam ve kentsel ulaşım imkanları sunulabilmesi, kentin doğal tarihi özelliklerinin korunabilmesi için tasarlanmış, elektrik enerjisi kullanarak çevreyi kirletmeyen yüksek kapasitelibir demiryolu altyapı projesidir.

İstanbul, bir yandan tarihi ve kültürel değerleriyle korunması gereken, diğer yandan toplu ulaşım sistemlerinin çevresel etkilerinin azaltılabilmesi ve demiryolu sistemlerinin kapasitesi, güvenilirliği ve konforunun arttırılabilmesi için modern demiryolu tesislerinin kurulmasını gerektiren bir şehirdir.

"Gebze-Halkalı Banliyö Hatlarının İyileştirilmesi ve Demiryolu Boğaz Tüp Geçişi (Marmaray)" Projesi, Avrupa yakasında bulunan Halkalı ile Asya yakasında bulunan Gebze ilçelerini kesintisiz, modern ve yüksek kapasiteli bir banliyö demiryolu sistemiyle birbirine bağlamak amacıyla İstanbul'daki banliyö demiryolu sisteminin iyileştirilmesi ve Demiryolu Boğaz Tüp Geçişi (Marmaray) inşasına dayanmaktadır.


İstanbul Boğazının her iki yakasındaki yüzeysel demiryolu hatları,İstanbul Boğazı'nın altından geçecek olan bir demiryolu tüneli ile birbirine bağlanacaktır. Boğaz Geçiş Kesiminde (Marmaray) çift hat, Kazlıçeşme'den sonra Yedikule'de yeraltına girecek; yeni yeraltı istasyonları olan Yenikapı ve Sirkeci boyunca ilerleyecek, İstanbul Boğazının altından geçip diğer bir yeni yer altı istasyonu olan Üsküdar'dan ilerleyerek Ayrılıkçeşme'de tekrar yüzeye çıkacak ve Söğütlüçeşme'ye ulaşacaktır. Bu Kesimin uzunluğu yaklaşık 13,5 km olacaktır.


Boğazın her iki yakasındaki, Halkalı-Kazlıçeşme ve Söğütlüçeşme-Gebze arasındaki Banliyö İyileştirmesi Kesiminde ise mevcut 2 hat tamamen kaldırılarak 3 hatlı Hızlı Tren ve Banliyö Trenlerinin bir arada çalışabileceği yüzeysel demiryolu ağı teşkil edilecektir. Bu kesimin uzunluğu Avrupa'da 19 km, Asyada 44 km olmak üzere toplamda yaklaşık 63 km olacaktır.

Proje, şu anda dünyadaki en büyük ulaşım altyapı projelerinden birisidir. İyileştirilmiş ve yeni demiryolu sisteminin tamamı, yaklaşık 76 km uzunluğunda olacaktır. Ana yapılar ve sistemler, batırma tüp tünel, delme tüneller, aç-kapa tüneller, hemzemin yapılar, 3 yeni yeraltı istasyonu, 38+1* yerüstü istasyonu (yenileme ve iyileştirme), işletim kontrol merkezi, sahalar, atölyeler, bakım tesisleri, yerüstüne inşa edilecek olan yeni bir üçüncü hat dahil olmak üzere, mevcut hatların iyileştirilmesi, tamamen yeni elektrikli ve mekanik sistemler ve temin edilecek olan modern demiryolu araçlarını kapsayacak 4 bölümden oluşmaktadır. 
* Ayrılıkçeşme transfer istasyonu Kadıköy-Kartal Metro projesi kapsamında İBB tarafından yapılmaktadır.

Her bir bölüm ayrı bir sözleşme altında yürütülmektedir;

1) Demiryolu Boğaz Tüp Geçişi (Marmaray) -Sözleşme BC1- (Yürürlükte)
2) Banliyö Hatlarının İyileştirilmesi -Sözleşme CR3- (Yürürlükte) 
3) Demiryolu Araçları Temini -Sözleşme CR2- (Yürürlükte)
4) Mühendislik ve Müşavirlik Hizmetleri -Sözleşme ENG- (Yürürlükte)
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
maduruz 11 ay önce

halkalı -kazlıçeşme arası işe giden insanların maduriyeti ne zaman biter acaba 31.12.2015 e kadar bitermi

Misafir Avatar
muzaffer Arıcı 11 ay önce

Zamanın değerini ve doğanın güzelliğini koruyan böyle muhteşem bir projenin gerçekleştirilmiş olması avrupa kültür başkentine çok güzel yakışan bir imaj stilidir teşekkürler.

Misafir Avatar
muzaffer 11 ay önce

Zamanın değerini ve doğanın güzelliğini koruyan böyle muhteşem bir projenin gerçekleştirilmiş olması avrupa kültür başkentine çok güzel yakışan bir imaj stilidir teşekkürler.

Misafir Avatar
can 11 ay önce

sabırsızla bekliyorum teşekkürler.

Misafir Avatar
ahmey 11 ay önce

cok guzel

Okullar ne zaman açılacak?
Maraton başlıyor, İlk, orta ve liselerde 2014-2015 eğitim öğretim yılının 15 Eylül Pazartesi günü...

Haberi Oku