24 Nisan 2014 Perşembe

Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi'nden BDP'ye ziyaret

21 Hastalıkta Malülen Emeklilik İçin Yeni Yasa Yürürlüğe Girdi Malulen Emeklilik İçin 21 Hastalık Ve Şartlar

Malulen emekliliğin kapsamı genişletildi. Malulen emeklilik ne kadar para alacak? Hangi hasta malulen emeklilik olacak? Sosyal Güvenlik Kurumu'nun kapsamını genişlettiği malulen emeklilik düzenlemesi 1 Eylül’den itibaren yürürlüğe girdi. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) malulen emeklilik için ne açıklama yaptı? Malulen emekli olabilmek için sigorta ödenmiş olması gerekiyor mu? Malulen emekli olabilmek için aranan şartlar nelerdir? Malulen emekli olanlar ne kadar maaş alacak? 21 çeşit hastalıktan emekliye ayrılabileceklere 971 lira maaş ödenecek..

02 Eylül 2013 Pazartesi 15:02
Bu haber 33002 kez okundu
 21 Hastalıkta Malülen Emeklilik İçin Yeni Yasa Yürürlüğe Girdi Malulen Emeklilik İçin 21 Hastalık Ve Şartlar
 Malülen emekliliğin kapsamı genişletildi. Malülen emeklilik ne kadar para alacak? Hangi hasta malülen emeklilik olacak? Sosyal Güvenlik Kurumu'nun kapsamını genişlettiği malulen emeklilik düzenlemesi 1 Eylül’den itibaren yürürlüğe girdi. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) malulen emeklilik için ne açıklama yaptı?  Malulen emekli olabilmek için sigorta ödenmiş olması gerekiyor mu? Malulen emekli olabilmek için aranan şartlar nelerdir? Malulen emekli olanlar ne kadar maaş alacak? 
Sosyal Güvenlik Kurumu'nun malulen emekliliğin kapsamını genişletmesiyle 4 bin 250 kişi 1 Eylül'den itibaren emekli olabilecek. Böylece malulen emekli sayısı 119 bine çıkacak. 

Düzenleme, eski yönetmeliğe göre malullük başvurusu yapıp reddedilenlere tekrar başvuru yapma hakkı getiriyor.  Malulen emekli olabilmek için kişinin çalışma gücünün veya iş kazası ya da meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az yüzde 60'ını veya tamamını kaybettiği sağlık kurulunca raporlanacak. Ayrıca en az 10 yıldan beri sigortalı olup, toplam bin 800 gün sigorta primi ödenmiş olma şartı da bulunuyor.

Malulen emekli olabilmek için kemik iliği nakli hariç tüm organ nakilli hastalara koşulsuz maluliyet hakkı veriliyor. Böbrek nakli sonrası uygulanan kontrol muayeneleri ise kaldırıldı. Tüm kanser hastaları tanı aldıktan sonra koşulsuz olarak malul kabul edilecek.

Tüm kanser hastaları, tanı aldıktan sonra koşulsuz olarak 18 ay boyunca malul kabul edildi. Bu hastalara ayrıca tedavi süresince maluliyet hakkı verildi.

Tedavisi olmayan ve kişinin çalışmasına olanak vermeyen genetik hastalıklar maluliyet listesine alındı. Otizm gibi yaygın gelişim bozuklukları malul sayılma kriterlerine eklendi. MS, Parkinson, Alzheimer hastalığı, demans, sara gibi sık ve güncel nörolojik hastalıklar kapsama alındı.

Şeker hastalığına ilişkin maluliyet kriterleri genişletildi, en az 3 organının orta ve ileri düzeyde bozulması maluliyet kriteri olarak kabul edildi.

Solunum yetmezliği nedeniyle yardımcı solunum cihazlarını sürekli kullanan hastalar bakıma muhtaç olarak kabul edildi. Tedaviye dirençli ve bulaşıcılığı yüksek olan verem hastalarına 2 yıl süreyle maluliyet hakkı getirildi.


Malullük aylığına hak kazanma koşulları

Kanunun 26 ncı maddesi gereğince, sigortalıya malullük aylığı bağlanabilmesi için sigortalının;

- Kanunun 25 inci maddesine göre malul sayılması,

- En az on yıldan beri sigortalı bulunup, toplam olarak 1800 gün veya başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malul olan sigortalılar için ise sigortalılık süresi aranmaksızın 1800 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olması,

- Maluliyeti nedeniyle sigortalı olarak çalıştığı işten ayrıldıktan veya işyerini kapattıktan veya devrettikten sonra Kurumdan yazılı istekte bulunması,

gerekmektedir.

Ancak, 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (b) bendine göre sigortalı sayılanların kendi sigortalılığı nedeniyle genel sağlık sigortası primi dahil, prim ve prime ilişkin her türlü borçlarının ödenmiş olması zorunludur.

Maluliyet durumunun tespiti için sevk işlemi yapıldığı tarihte sigortalılığını sonlandırması şartı aranmayacaktır. Sigortalılık devam ederken de sigortalı sevk talebinde bulunabilmektedir. Maluliyetine karar verilen sigortalının sigortalılığı aylık bağlanması talebinde bulunduğu tarihte sonlandırılmış olmalıdır.

Malullük aylığının başlangıcı

5510 sayılı Kanunun 4/1-(a)(SSK) ve 4/1-(b)(BAĞ-KUR) bentleri kapsamındaki sigortalıların malullük aylığı;

Malul sayılmasına esas tutulan rapor tarihi talep tarihinden önce ise yazılı istek tarihini,

Malul sayılmasına esas tutulan rapor tarihi talep tarihinden sonra ise rapor tarihini,

takip eden ay başından itibaren başlatılır.

Sigortalı, aylığın başlangıç tarihinde geçici iş göremezlik ödeneği almakta ise, malullük aylığı geçici iş göremezlik ödeneğinin verilme süresinin sona erdiği tarihten sonraki aybaşından başlatılır.

Bağlanacak malullük aylığı sigortalının almakta olduğu geçici iş göremezlik ödeneğinden fazla ise aradaki fark, tahsis talep veya rapor tarihine göre belirlenerek malullük aylığı başlangıç tarihinden itibaren verilir.

4/1-(b) kapsamındaki sigortalıların tahsis talep tarihinde prim ve prime ilişkin her türlü borçlarının bulunması halinde, talepleri reddedilerek borçlarını ödedikten sonra yeniden yazılı istekte bulundukları tarihi takip eden aybaşından itibaren aylık bağlanır.

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 41 yorum mevcut

  • ozen koroglu 4 ay önce yorumlandı

   ben 2006 dan beri cerrahpasa romotoloji bolumunde fmf tedsvisi goruyorum bu hastalik genetik bir hastalik ve omur boyu ilac kullanmak zorundayim birakin turkiye ilacini yaramadi diye fransadan ilaclar geliyo malulen emeklilige bas vurdum ssk kurul yusdealmissekiz calisamaz rapiru verd gunumde fazla fazla doldugu halde sgk dosyayi reddetti acaba sorun nedir itiraz hakkim varmi ogrenmek istiyorum saygilarimka

  • temel hamurcu 5 ay önce yorumlandı

   1994 sikortalıyım behcet rahatsızyım eklemlerim veagzicinde yara tehşis2000 yılndakondu 3800yomiyem var malülen emekli olubilirmiyim

  • cuma yıldız 7 ay önce yorumlandı

   Bende behçet hastalığı ve astım artı piskolojim bozuk 1998 den beyana sigortalıyim malulen emekli olabirmiyim

  • ayse 7 ay önce yorumlandı

   Böpreknakliyim altlay sigortamvar Madurai emkli 0labilimiyim

  • ercan yıldız 7 ay önce yorumlandı

   ben seker hastasıyım yuzde 68 raporum var agır özürlü dıye bakıcıya muhtacım prim olarakta 600 gunum var

  TÜM YORUMLAR
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  Bu Pazar Seçim Olsa Hangi Partiye Oy Verirdiniz ?

  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV