YAŞAM:
Anadolu Kadınına Örnek Bir Kadın Girişimci
 Fırat Üniversitesi Tip Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve İş Kadını Prof. Dr. Yasemin Açık, Elazığ`da başlattığı girişimcilik ruhunu kurduğu Elazığ İş Kadınları Derneği(ELİKAD) aracılığıyla Elazığ ve bölge kadınlarına yaymaya gayret ederek, kadınlarımızın toplumsal statüsünün gelişmesi için çalışıyor.

Elazığ İş Kadınları Derneği`ni (ELIKAD) kurarak, Elazığ`da bulunan girişimci kadınlar arasında ortaklıklar oluşturmak, girişimci kadın sayısını artırmak ve kadınların çalışma yaşamında daha etkin bir şekilde yer almalarına katkı sağlamak amacıyla güç birliği oluşturmayı hedefleyen Prof. Dr. Yasemin AÇIK, örnek ve model olmasının yanında kadınların iş dünyasına atılmalarına da öncülük ediyor.

KADINLARIN İŞ DÜNYASINA KATILIMINA ÖNCÜLÜK EDİYOR

Bir akademisyen olarak başarılarının yanı sıra, iş kadını olarak da Elazığ`da oldukça güzel projeler gerçekleştiren ve kadınların iş dünyasına atılmalarına öncülük eden Prof. Dr. Yasemin Açık, ELIKAD`ın kurulduğu günden bugüne kadar çok güzel projeler gerçekleştirdiğini belirterek;"Elazığ iş Kadınları Derneği kurulduğu günden itibaren, şehirdeki kadınların sadece iş dünyasındaki yerinin iyileştirilmesi ile ilgili çalışmadı, toplumdaki yerinin iyileştirilmesi ile ilgili çalışmalarda da yer aldı. Örneğin, Anne kız okuldayız, Anne baba okulu gibi kadının eğitim düzeyini yükseltici faaliyetlerden tutun da kişisel gelişim, iletişim, fizibilite hazırlama, meslek edindirme kurslarına kadar giden bir süreç içersinde bir çok eğitim ve kurslar düzenledik."

Hanım Eli Göz Nuru PROJESİ MODEL OLUYOR

Elikad ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı işbirliği ile "Hanım Eli Göz Nuru" projesini başlattıklarını dile getiren Prof. Dr. Yasemin Açık, "Elazığ`ın en işlek caddelerinden olan Vali Fahribey Caddesi üzerinde,"Hanım Eli Göz Nuru" diye bir proje başlattık. Bu proje kapsamında hiçbir sosyal güvencesi olmayan, kadınların evde ürettikleri ürünleri pazarlayarak, aile bütçelerine katkıda bulunma imkanına kavuştular. Bu proje kapsamında çalışıp da çocuğunu okula gönderen, okul masrafını, servis parasını karşılayan ve ev ekonomisine katkıda bulunan çok sayıda kadın var. Kadınlar evde ürettikleri, el emeği göz nuru ürünlerini örneğin; iğne oyası, tel kırma gibi tekstil ürünlerinden yöresel yemekler, kurutulmuş sebze ve meyve, kesilmiş erişte, pekmeze kadar bir çok urunu pazarlama sansı bulmaktadırlar. Dönemler halinde oluşturduğumuz 60 dolayında stantta 60 kadın içerisinde hiç raf urunu bulunmayan malzemelerini sergilemektedirler. Her dönem bir Aylin bir sureci kapsamaktadır. Bu dönüşümlü olarak devam etmektedir."

Hanım Eli Göz Nuru mağazasında her ay çok sayıda kadının ürünlerinin satışını yaptığı görülüyor. Bu projenin başarılı olmasında Elazığ halkının Prof. Dr. Yasemin Açık`a karşı güveninin çok büyük etkisi var.

ELAZIĞLI YASEMİN HOCASINA GÜVENİYOR

Prof. Dr. Açık, halkın güveninin kendilerini onurlandırdığını vurgulayarak; "Bu proje ilk başladığında kadınlar gelmekte çekinceli davranıyorlardı. Erkekler eşlerini kızlarını göndermek istemiyordu. Ama bu projenin içersinde bizim olmamız bu görüşleri değiştirdi. Bir genç kız bana, babasının kendisini önce hiçbir yere göndermediğini, ben Yasemin Hocanın oraya gideceğim dediğinde ise "git o zaman kızım" dediğini söyledi. "Ben de sizin sayenizde buraya geldim" dedi. Bu da bizi onurlandırıyor" şeklinde konuştu.

KADINLARIN İŞ DÜNYASINA GİRMESİNİ SAĞLIYORUZ

Prof. Dr. Yasemin Açık amaçlarının kadınların iş dünyasına girmelerini sağlamak olduğunu ifade ederek, "Bizim burada asıl amacımız kadınların serbest piyasa ekonomisi içersinde rekabet edebilme güçlerini artırmak ve kendilerine özel ürünler geliştirip onu pazarlayabilmelerine katkı sağlamak. Pazarlama stratejilerini görmek, rekabet edebilmeyi görmek ve yine kadınlar bir araya gelerek güç birliği oluşturup küçük atölyeler kurarak kendi ürünlerini burada öğrendikleri yöntemlerle satmak asıl amacımız bu. Kadınların iş dünyasına girmesini sağlamaktır" dedi.

ELAZIĞ`IN 8 KÖŞE ŞAPKASINI MARKALAŞTIRACAĞIZ

Prof. Açık, Elazığ`ın unutulmaya yüz tutmuş sekiz köşe şapkasını yaşatmaya yönelik olarak bir meslek edindirme kursu düzenlediklerini dile getirerek, "Sekiz Köşe şapka Elazığ`ın tarihi ve kültürel özelliklerini taşıyan folklorik bir değeridir. İlimizde sadece iki kişi tarafından, küçük dükkanlarda geleneksel yöntemlerle üretiliyordu. Bu ustalardan biri kursiyerlerimize 8 köşe şapka yapımı kursu vermektedir. Kendi atölyemizde ürettiğimiz bu 8 köşe şapka bilindiği gibi erkeklerin kullandığı bir şapkaydı, biz bunu ekose kumaşlı, savoroski taşlı kadınlara yönelik versiyonlar da ürettik.Bunları şimdi, Ankara, İstanbul ve İzmir gibi kentlerde düzenlenen zirvelerde ve tanıtım günlerinde tanıtıyoruz. Bütün dünyanın finans kuruluşlarının katıldığı İstanbul Finans Zirvesi`nde İngiliz Bakana 8 köşe şapkamızı giydirdik.Bu ürünümüzü büyük mağazaların vitrinlerinde satışa sunmayı hedefliyoruz." diye konuştu.

DOĞU VE GÜNEY DOĞUDA KADINLARIN STATÜLERİNİN
İYİLEŞTİRİLMESİNE DAHA ÇOK İHTİYAÇ VAR

Prof. Dr. Yasemin Açık, Doğu ve Güneydoğu`da ki kadınların statülerinin iyileştirilmesine ihtiyaç olduğunu ifade ederek," Bölgeler arasında işbirliği yaparak kadınların statülerinin iyileştirilmesine çalışıyoruz. Elazığ İş Kadınları Derneği Başkanı olarak aynı zamanda Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu, Anadolu Girişimci İş Kadınları Dernekleri Federasyonu ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu iş adamları Dernekleri federasyonu üyesiyim. Bu çerçevede Doğu ve Güney Doğu Anadolu`da girişimcilerinin, iş kadınlarının iş adamlarının güçlenmesi,bir araya gelmesini sağlayacak bir takım ortak projeler gerçekleştiriyoruz. Son olarak Elazığ, Adıyaman ve Rize dernekleri olarak "ADI.RİZ.ELA;KADINLAR GUC BIRLIGI" adıyla bir proje başlattık. Proje kapsamında ülkemizin az gelişmiş yörelerde ki iş kadınları derneklerini bir araya getirerek oradaki kadınların güçlendirilmesi amaçlanıyor. Türkiye`nin doğusu, güney doğusu ve Karadeniz bölgesinde ki dernekleri bir araya getirerek bu işi yaparken aynı zamanda kadınlar arasında iş birliğini de oluşturmaya çalışıyoruz. İlk toplantımız Elazığ`da yapıldı. Daha sonra Adıyaman ve Rize`de birer toplantı yapıldı. Projede, ilk dönemde yüz ikinci dönem de yüz olmak üzere 200 girişimci kadına eğitim verilecek daha sonra her bir katılımcı aracılığıyla 4 kadına ulaşılarak, girişimcilik, kadın hakları vb konularla ilgili bilgiler yer aldığı broşür dağıtılacak. Hedefimiz bu broşürler aracılığıyla 2000 dolayında kadınımıza ulaşmaktır. Eğitimlerin ardından panayırlar ve halk pazarları düzenleyerek, kadınlarımızın ürünlerini buralarda satışını yapılması sağlanacak.

Ülkemizde kadının sağlığı ve statüsü özlenenin ve olması gereken düzeyin çok gerisindedir. Özellikle Doğu ve Güney Doğuda kadınların statülerinin iyileştirilmesine daha çok ihtiyaç var. Kadınların toplumun; sosyal, kültürel, ekonomik ve siyasal tüm alanlarına daha etkin katılmalarını sağlamaya yönelik aktivitelere daha çok yer vermeliyiz, diye düşünüyorum. Biz de bu topraklarda doğmuş ve büyümüş bir kişi olarak yöremiz kadınlarının toplumdaki yerinin iyileştirilmesinde iş dünyasında yer almasına katkı sağlayabilirsek ne mutlu bize." dedi.

Prof. Dr.Yasemin Açık, Elazığ İş Kadınları Derneği olarak Avrupa Parlamentosu`nda Brüksel`de yapılan ve Avrupa`da ki bir çok İş Kadınları Dernekleri Başkanlarının da yer aldığı zirveye katıldıklarını ifade ederek şunları kaydetti; "Avrupa`daki İş Kadınları Dernekleri zirvesi çok iyi bir etkileşim ve iletişim oldu. Avrupadaki iş kadınları derneklerinin bir araya gelerek ortak hareket etmelerini sağlayacak bir girişimdi. Devamı da yapılacak. Brüksel`de çok güzel etkileşimlerimiz oldu. Zirveye Başbakan Yardımcımız Ali Babacan da katıldı".

ELAZIĞ`DA ORTAK GİRİŞİM RUHU OLUŞTURMALIYIZ

ELİKAD Başkanı Prof. Dr. Yasemin Açık, Elazığ`daki sektörleri harekete geçirmek için ortak girişim yapma zihniyetini hayata geçirmenin gerektiğine dikkat çekerek şunları ifade etti,"Komşu illerimiz son dönemde hızla gelişmesine rağmen biz istediğimiz gelişmeyi sağlayamadık. Bunda hepimizin vebali ve sorumluluğu vardır. Şehrimizin gelişmesi için Elazığ`da, güç birliği, ortak çalışma ruhu ve ortak girişim zihniyetini oluşturmamız gerekiyor. Elazığ`ı ilgilendiren bir konuda hiçbir siyasi görüş farkı gözetmeden tüm siyasi partiler, sivil toplum örgütleri, tüm iş adamları ve vatandaşlar duyarlı olarak bir araya gelip Elazığ`ın sorunlarını çözmek için elimizden gelen yapmamız gerekiyor. Şehrimizin yeraltı zenginlikleri, doğal güzellikleri ve beşeri gücü oldukça yüksek düzeyde. Bizim, bu zenginliklerimizi işleyebilmemiz, bir araya gelmemiz gerekiyor. Ben bunu başaracağımıza inanıyorum. Bu yapacak, gücümüz de var."

İNSANIMIZIN SEVGİSİNİ GÖRDÜKÇE ŞEHRİME DAHA NE YAPABİLİRİM DİYE DÜŞÜNÜYORUM

Prof. Dr. Yasemin Açık, Elazığ`ı çok sevdiğini ve bu şehir için daha ne yapabilirim düşüncesinde olduğunu belirterek;"İlimizin insanı aydın, hoşgörülü, vefalı ve sevgi doludur. Bizim, sevgi dolu ve şehir yararına koşturacak çok güzel bir yapımız var. Geriye bakmadan ileriye bakıp "Ne yapabiliriz şehrim için?" diye konuşmak ve fikir birliği yapmak gerekiyor. İnsanlarımızın şahsıma gösterdikleri sevgi müthiş bir şey. Halkımızın o sevgisi, muhabbeti ve sahiplenmesi benim şehrime olan bağlılığımı artırdığı gibi sorumluluğumu ve motivasyonu mu da artırmaktadır. Elazığ için bir şeyler yapma çabası içerisine girmemin altında yatan en büyük neden halkın sevgisi, sahiplenmesi, saygısı. Sokağa çıktığımda onların gözlerinden o sevgiyi, o sahiplenmeyi görüyorum. Müthiş bir duygu yani hiçbir şey bunun yerini tutamaz herhalde. Onları gördükçe de motivasyonum artıyor. Ben daha bu şehre ne yapabilirim diye de düşünüyorum. Gerçekten bu şehir için yapacağımız daha çok şey var. Elazığımız, doğup, büyüyüp, vefa borcu içinde olduğumuz şehirdir."

Prof. Dr. Yasemin Açık, Elazığ`da büyüyüp, Elazığ`a yatırım yapan bir aile şirketine sahip örnek bir yatırımcı.

Prof. Açık, il dışındaki yatırımcıların da Elazığ`a yatırım yapması için çağrıda bulunarak; "Çeşitli nedenlerden dolayı şehrimizden ayrılan ya da ayrılmak zorunda kalan iş adamlarımızın, yatırımcılarımızın, şehrimize yatırım yapmaları gerekir diye düşünüyorum. Benim eşim yıllardır Elazığ dışında para kazanıp, kazandığı parayı Elazığ`a yatıran birisi. Esim genelde Türkiye`nin değişik illerinde işler yapıyor. Kazandığı parayı da getirip Elazığ`a yatırıyor. Ben de o yapıdayım. Ben de biraz yönlendiriyorum belki. Biz aile olarak Elazığ`ı çok seviyoruz ve yatırımlarımızı ilimize yapmak istiyoruz" dedi.

ELAZIĞ`A BÜYÜK BİR YATIRIM YAPMAYI PLANLIYORUZ

Prof. Açık, Elazığ`da 450-500 kişinin istihdam edileceği büyük bir yatırım içerisinde olduklarını açıklayarak; "Elazığ`a büyük yatırımı yapmaya çalışıyoruz. Eğer kanuni prosedürleri bitirirsek inşallah Elazığ`ımıza en az 450-500 kişinin istihdam edileceği bir fabrika yapmayı planlıyoruz. Onunla ilgili çalışmalarımız devam ediyor, görüşmelerimiz devam ediyor. Sadece bu kadar değil. Elazığ`la ilgili çok sayıda projemiz var. Amacımız, şehrimizin gelişmesine ve kalkınmasına, insanlarımızın istihdamına katkı sağlamaktır. Bu projelerimizin örnek olacağını ve diğer iş adamlarımızın da şehrimize yatırım yapacağını düşünüyorum. Biz, şehrimizde gösteri merkezi, düğün salonu ve spor merkezinden oluşan bir kompleks yaptık. Daha sonra bu kompleksteki duvar kağıtlarından tüm çizgilerine kadar her şey örnek oldu. Biz, bu yatırımı yaparken sadece para kazanmak için değil de; hem bir örnek olsun hem de bir sosyal sorumluluk projesi gibi algıladık. İnsanlar gelsin, yürüyüş koşu parkurlarında yürüsün, koşsun, top oynasın, spor yapsın, tenis oynasın diye düşündük "şeklinde konuştu.

İLIMIZDE BIZIMLE AYNI ISI YAPAN KISILER BIZIM YOL ARKADASLARIMIZDIR

Prof. Dr. Yasemin Açık, Elazığ`da iş yapan herkesin kendileri için yol arkadaşı olduğunu ifade ederek; " Ben ilimizde bizimle ayni işi yapan kişileri bizim yol arkadaşımız olarak görüyorum. Şehrimizde ayni isi yapan kişiler bir araya gelerek, güç birliği oluşturarak islerini daha da geliştirebilirler ve o is kolunda dünya lideri olabilirler. Biz omuz omuza verip birlikte hareket etmeliyiz. Bizim rakiplerimiz diğer ülkelerde ve şehirlerde bizimle ayni isi yapan kişilerdir. Hepimiz böyle düşünüp, bir araya gelirsek çok güzel şeyler ortaya çıkar. Bu şekilde bir yaklaşımı Elazığlı is adamlarının da göstereceğine inanıyorum ben" açıklamasında bulundu.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

İstanbul hava durumu - Bugün İstanbul'da hava...
İstanbul'da hava sıcaklığı nasıl olacak. İstanbul'da havanın nasıl olacağını, hava sıcaklıklarını...

Haberi Oku