24 Nisan 2014 Perşembe

Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi'nden BDP'ye ziyaret

Rabia (R4bia selamı - 4 Parmak ) İşareti Anlamı Nedir? Rabia Sembolü Nedir?

Rabia İşareti Nedir, Rabia İşaretinin anlamı nedir? Bugünlerde gündemden düşmeyen Rabia selamının ne anlama geliyor. Sosyal medyada, günlük hayatta sıklıkla karşılaşmaya başladığımız bu 4 parmak işareti nereden geliyor? İşte Rabia işareti hakkında bilgi...

01 Ekim 2013 Salı 16:55
Bu haber 101397 kez okundu
Rabia (R4bia selamı - 4 Parmak ) İşareti Anlamı Nedir? Rabia Sembolü Nedir?
Rabia İşareti Nedir, Rabia İşaretinin anlamı nedir? Bugünlerde gündemden düşmeyen Rabia selamının ne anlama geliyor. Sosyal medyada, günlük hayatta sıklıkla karşılaşmaya başladığımız bu 4 parmak işareti nereden geliyor? İşte Rabia işareti hakkında bilgi...

Rabia - (R4BIA SELAMI) İşareti Ne Anlama Geliyor? 
Mısır'daki direnişin sembolü RABİA işareti bütün dünyada Müslümanlar tarafından özgürlüğün ve  zaferin  sembolü olarak  kullanılmaya  başlandı. Peki tüm Türkiye'nin ve dünyanın merak ettiği Rabia selamı nasıl verilir ve ne anlama  gelir ? Gerek Kahire’de gerek dünyanın dört bir  yanında  darbe karşıtlarının simgesi haline gelen işaret. "Rabia" işareti, Mursi yandaşlarının toplandığı Rabia-tul Adeviyye Meydanı’ndan geliyor. Rabia, Arapça'da 4'üncü anlamını taşıyor.

Baş parmağın avuç içine bükülüp diğre dört parmağın havaya kaldırılarak yapılan Rabia Selamı Mücadele anlamına gelirken, göstericiler kararlılıklarını ve mücadeleye devam etme arzularını-isteklerini ifade etmiş oluyorlar.

MEYDANIN ADI 'RABİA' ARAPÇADA 4

"Bunun Adı "Rabia İşareti"dir. Meydanın adı olan "Rabia" Arapçada "dördüncü, dört" demektir. Bu meydanın adına vurgu yapmak için bu işareti yapıyoruz. İkinci önemli konu Muhammed Mursi, Nasır, Sedat ve Mübarek'ten sonra dördüncü Cumhurbaşkanı oldu. Onu da hatırlamış oluyoruz. Ayrıca Tahrir Meydanı'nda darbeye destek vermek için toplananlar zafer işareti yapıyor. Biz onlarla bir olamayız. Onlardan ayrılmak için bu işareti yaygınlaştırıyoruz."

Gece geç saatlerde Rabiatul Adeviyye Meydanı'ndaki bu görüntülerin çekilmesinden bir kaç saat sonra ordunun sert müdahelesi başladı ve yüzlerce insan öldürüldü. Fotoğraf ve görüntülerde yer alanların akibetleri ise öğrenilemedi.
Yaygın şekilde kullanılması
Özellikle Türkiye'deki sosyal medya kullanıcıları, Rabiatü'l Adeviyye meydanındaki göstericilerin bu işaretinden esinlenerek, sarı zemin üzerine siyah renkte, bir elin dört parmağını simgeleyen sembolü ortaya çıkardılar. Bu sembolün sosyal medyada yayılmaya başlamasıyla birlikte birçok kişi de bu sembolü içeren tişörtler ve pankartlar ile gösterilere katılmaya başladı.
R4BIA işaretinin, İslam dünyasında zafer işaretinin yerine geçebileceği vurgulanıyor.

Türkiye'de ise sporculardan, siyasetçilere toplumun her kesiminden mücadeleye destek amacıyla kullanılmaya başlanan Rabia Selamı, sosyal medya da da geniş taraftar buluyor. 

Bursa ’da konuşan ve Mısır’daki gelişmeleri  değerlendiren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Avrupa Birliği, İslam İşbirliği Teşkilatı’nın aynaya bakacak yüzleri kalmadığını bildirerek, Mısırda adalet isteyen insanlara kurşun yağarken susan ve susarak onaylayanların, teşvik edenlerin vicdanlarıyla yüzleşemeyecek kadar kanın içine battıklarını söyledi. www.elazighaberi.com Mısır’da susanların yarın sıra kendilerine geldiğinde konuşamayacaklarını da vurgulayan Başbakan Erdoğan, “Bugün Mısır’da oynanan oyunu yarın çıkacaklar başka bir İslam ülkesinde oynayacaklar. Bugün Mısır’da sergilenen vahşeti yarın belki de başka ülkede sergileyecekler. Belki başka ülkeyi belki Türkiye’yi karıştırmak isteyecekler. Çünkü bu bölgede  güçlü  bir Türkiye istemiyorlar” dedi. 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ile birlikte Kentsel Dönüşüm törenine katılmak üzere helikopterle Bursa’ya geldi. Afet Koordinasyon Merkezi’ne inen Başbakan Erdoğan’ı Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bursa Valisi Münir Karaloğlu ve diğer yetkililer karşıladı. Başbakan Erdoğan, daha sonra Başbakanlık otobüsü ile töreninin yapılacağı Mevlana Mahallesi’ne geldi. 

Burada düzenlenen törende konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 14 yıl önce Gölcük merkezli depremi hatırlatarak, bu depremlerin ibretlik dersler verdiğini söyledi. Büyük depremlerden ders alarak, Türkiye’yi afetlere hazırlıklı hale getirmek için iktidar olarak büyük mücadele verdiklerini, Bingöl ve Van depremlerinde başarılı operasyon gerçekleştirdiklerini kaydeden Başbakan Erdoğan, “Vatandaşların yaralarını sardık, ihtiyaçlarını karşıladık. O dönemde vali olan Münir Bey o süreci gece gündüz demeden sürdürdü. O gayretinin mükafatı olarak kendisini Bursa’mıza tayin ettik” dedi. 

BAŞBAKAN’DAN RABİA İŞARETİ 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, darbe karşıtı gösterilerin sembolü olan, dört parmakla “rabia” işareti yaptı. Başbakan Erdoğan, Mısır ile ilgili değerlendirmeleri sırasında, gerek Kahire’de gerek dünyanın dört bir yanında darbe karşıtlarının simgesi haline gelen “rabia” işareti yaptı. 

Erdoğan’ın elini kaldırarak, 4 parmağıyla bu işareti yapması üzerine, törene katılan vatandaşlar da üzerinde “rabia” simgesi bulunan dövizleri kaldırarak destek verdi. 

“Rabia” işareti, Mursi yandaşlarının toplandığı Rabiatul Adeviye Meydanı’ndan geliyor. Rabia, Arapça’da 4′üncü anlamını taşıyor. 

Arapçada "dördüncü, dört" anlamına gelen "Rabia" kelimesi Mısır'da darbe karşıtı direnişinin sembolü oldu. Katliamdan bir kaç saat önce Rabiatul Adeviyye Meydanı'nı dolduran onbinlerce kişi elleriyle "dört" işareti yaparak mesajlarını dünyaya duyurmaya çalışıtı. 


Mısır'da darbe karşıtı gösterilerin yapıldığı Rabiatul Adeviyye Meydanı tüm dünya tarafından yakından takip edildi. Meydanı dolduran yüzbinlerce kişinin yaklaşık iki ay süren direnişi sayesinde Tahrir Meydanı kadar ünlenen Rabiatul Adeviyye Meydanı son yılların en büyük sivil katliamından birine şahitlik etti. Sayıları hala tam olarak tespit edilemeyen yüzlerce kişiye mezar olan meydanın pek bilinmeyen bir yönü daha ortaya çıkıyor. 

İŞTE R4BIA SELAMI VEREN BAZI ÜNLÜLER

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Emre Belezoğlu, Sercan Kaya, Doğuş, Tarkan Erdoğan, Mustafa Ceceli, Özcan Deniz, Hande Yener, Ayşe Şeyma Kılıç, Esra Sönmezer, İdo Tatlıses, Kenan Sofuoğlu, Kadir Topbaş, Murat Alemdar, Necati Şaşmaz, Volga Tamöz, ünlü prodüktör Polat Yağcı....

RABİA-TÜL ADEVİYYE MEYDANININ ADI NEREDEN GELİYOR? 

Meydanın ismi, Rabiatul Adeviyye adında dindar Müslüman bir kadından esinlenerek konulmuş ve Adeviyye ailenin dördüncü çocuğu olması nedeniyle isminin başına Rabiatul konmuş. 

Rabiatul Adeviyye hayatı boyunca verdiği özgürlük mücadelesiyle anılıyor. Gösterilerle birlikte bu ismin taşıdığı anlam Mısırlılar arasında yeni bir sembolün doğmasına neden oldu. Tahrir Meydanı'nda bulunanların zafer işareti yaptığı dönemde Rabiatul Adeviyye Meydanı'ndakiler ismin anlamına atıf yapmak ve Tahrir'deki darbe taraftarı göstericilerden ayrışmak için elleriyle dört işareti yapmaya başladılar. İşaret her geçen gün gösterilerin yapıldığı meydanlarda ve Mısır genelinde yaygınlaştı ve bilinen zafer işareti kadar çok kullanılmaya başlandı.

Hz. Rabia-tül Adeviyye hayatı; Hz. Rabia-tül Adeviyye kimdir?

www.elazighaberi.com

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 36 yorum mevcut

  • Tahir saklı şemdinli 3 gün önce yorumlandı

   Zülme göz yummak ortak olmaktır sayin başbakanın duyarlılığı iman nın göstergesidir ALLAH yardımcısı olsun ama lütfen başka yönlere çekilmesin hakarettir ve zülümdür

  • selam @gönül 8 ay önce yorumlandı

   seçimle gelen mursi gebersin darbe ile gelen sisi yaşasın ne güzel... 60 yıl önceki türkiye nin fotorafı türkiyenin menderesi mısırın mursisisi

  • gönül @cihad 8 ay önce yorumlandı

   cihad arkadaşımızın yazdıkları doğrudur. bunu da başbakan bilinçli olarak yapmaktadır. ki bize ne mursiden. bizim ülke kan ağlıyor. suriye kan ağlıyor.dogu türkistan kan ağlıyor. işaretlerle uğraşıp gündemi karıştırıyorlar işte. mursiymiş.. gebersin.. onun yüzünden masum insanlar öldü.çocuklar katledildi. yazık değil mi. lanet olsun bu tür insanlara.

  • emel 9 ay önce yorumlandı

   Onu bunu bilmem ama suriyelilere acidik simdi biz acinacak duruma dustuk. Suriyeye yardima giden savasa giren askerler bizim askerlerimiz abimiz amcamiz dayimiz vs basbakana sesleniyorum madem okadar yardim sever gondersin kendi oglunu gitsin kendisi savasa bizim icimizi yakmasin. Korktugum sey suriyeliler icimize kadar akti simdi sira misirdami onlardami turkiyeye yerlesecekler buna karsiyiz. Kurtler gibi zaman gelecek bunlarda bizi bolecek bunun farkina vararim onceden oyum erdoganaydi ama.simdi asla

  • selma 9 ay önce yorumlandı

   sizingibilerededarbeazim

  TÜM YORUMLAR
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  Bu Pazar Seçim Olsa Hangi Partiye Oy Verirdiniz ?

  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV